14.11.2023 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Manipulátory pro zemědělství

Manipulátory doprovázejí české zemědělství od devadesátých let dvacátého století. Po celou dobu nacházejí uplatnění jak v rostlinné, tak živočišné výrobě. Manipulátory prochází neustálým vývojem a tak dnes můžeme vybírat z celé řady kompaktních, středně výkonných a nejvyšších výkonových tříd. Jednotliví zástupci se liší provozní hmotností, nosností, maximálním dosahem na čepu nářadí a výkonem motoru.

Manipulátory jsou z obecného hlediska populární s ohledem na manévrovací schopnosti, výkonnou manipulaci s různými materiály a bohatou nabídku nářadí. Jako pohonné jednotky slouží tří- a čtyřválcové agregáty, které doplňují v poslední době také elektrické modely. Manipulátory s elektrickým pohonem slouží především v provozech živočišné výroby nebo se využívají v dalších uzavřených prostorách. V daných podmínkách zaručují nulovou produkci výfukových plynů a tichý provoz. Svými výkonovými možnostmi konkurují strojům téže kategorie se spalovacími agregáty.

Různé možnosti pohonu

Způsob pohonu pojezdu do jisté míry souvisí s výkonem motoru, nicméně můžeme konstatovat, že řada výrobců nabízí jeden typ pohonu pro celou modelovou řadu. Při pohledu na nabídku jednotlivých výrobců platí, že základní čili kompaktní modely mají zpravidla hydrostatický pojezd. S ohledem na konstrukci nakladače nabízí standardně různý počet rychlostních rozsahů, zpravidla jeden nebo dva, některé modely pak i tři.

Řada výkonných strojů je vybavena namísto jednoho dvěma hydromotory, přičemž oba hydromotory využíváme v situaci, kdy stoupají nároky na zvýšenou tlačnou sílu a odpovídající přenos točivého momentu.

Výkonové možnosti manipulátorů

Jak již bylo výše uvedeno, modely využívané v zemědělství obvykle pohání tří- a čtyřválcové vznětové agregáty (pomineme-li elektrické varianty). S ohledem na jejich výkon jsou doplněny filtrem pevných částic (DPF), systémem selektivní katalytické reakce (SCR) či diesel oxidačním katalyzátorem (DOC), popřípadě jejich kombinací. Toto příslušenství souvisí se snižováním emisí. Výkon výše uvedených pohonných jednotek se pohybuje v rozpětí 18,4 až 125 kW (25 až 170 k), nicméně většina modelů dodávaných na náš trh disponuje výkonem motoru od 33 do 44 kW (45 až 60 k) výše.

Více v článku Ing. Filipa Javorka v listopadovém Farmáři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down