17.12.2020 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maxirobot drtí klest a náletové dřeviny

Zpracování klestu po těžbě, nebo likvidace náletových dřevin, to jsou stále aktuální a někdy i problémová témata, která provází lesní, nebo rekultivační práce. Jejich obvyklým řešením je využití speciálních fréz, poháněných od vývodového hřídele traktoru. To je výhodné tam, kde je rozumný terén, tedy bez strmých výjezdů a s dostatečnou únosností pro traktory. Ale takové terény nejsou všude. A právě tam, kde jsou terénní podmínky obtížené, je výhodné použití strojů speciálních. Jedním z nich je RoboMAX.

Již označení stroje RoboMAX ledacos naznačuje. Robo nás směřuje k robotu a MAX k velké výkonnosti. Realita je taková, že jde o dálkově řízený samojízdný stroj se vznětovým čtyřválcem Yanmar o výkonu 75 k a s pásovým podvozkem. Díky tomu, že RoboMAX nemá kabinu, má nízkou výšku a dobře se vejde i do míst s nízkou průjezdností, a protože má nízko položené těžiště, tak může pracovat až ve svahu se sklonem 50°, a to i při jízdě po vrstevnici. Absence kabiny znamená též nižší hmotnost (hmotnost stroje s frézou na drcení dřevin dosahuje 3,5 tuny) a pásový podvozek zvyšuje průjezdnost nejen v kopcích, ale i v podmáčeném terénu.

Pro lesní práce je stroj vybaven též hydrostaticky poháněným navijákem, takže může posloužit k dotažení menší kulatiny, ale naviják je spíše vhodný do těžkého terénu, kde pomůže s vyproštěním, pokud by se RoboMAX dostal do situace, z níž mu nepomůže ani podvozek s pásy, které jsou dodávány v pryžovém, nebo plně ocelovém provedení. Pryžové pásy mají šířku 350 mm a dvě výšky záběrových zubů, podle toho v jakých podmínkách bude RoboMAX jezdit. Do náročných lesních podmínek, kde by pryžové pásy měly krátkou životnost, je vhodnější plně ocelové provedení pásů se šířkou 300 mm.

Dálkové řízení pracuje na radiové frekvenci 870 MHz a s dosahem až 150 m. Díky tomu je práce stroje maximálně bezpečná pro obsluhu a nehrozí nebezpečí úrazu, který by práce RoboMAXU mohla způsobit.*

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down