08.01.2022 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mechanické drcení semen namísto herbicidů

Snaha potlačit doprovodné rostliny na poli je stará jak lidstvo samo. Aktuální trend je ve znamení omezení používání herbicidů. Přesně tomu nahrávají i systémy, které dokáží zlikvidovat plevele na poli ještě při sklizni předplodiny. Dokonce ještě před tím, než semena dopadnou na strniště.

Na mezinárodním veletrhu Agritechnica 2019 byly představeny dva takové systémy, v podobě přídavného příslušenství ke sklízecí mlátičce. A to Seed Terminator z Austrálie a Seed Control Unit, původem z Kanady. Oba systémy představují přídavné drtiče semen a montují se do zadní části kombajnu. Tam odebírají materiál, který kombajn opouští.

Systém od výrobce Redekop je osazen speciálně vyvinutým rozemílacím zařízením. V likvidaci plevelných semen, která by jinak vypadla z kombajnu na pole, dosahuje účinnosti až 98 procent. Zařízení je tvořeno dvojicí axiálních rotorů s vysokými otáčkami, které uvedou plevy a plevelná semena do pohybu ve skříni zařízení vysokou rychlostí. Na obvodu vnitřní skříně se nacházejí kroužky – tři pevné a dva rotující, které obsahují překážky. Semena, rotující vysokou rychlostí, přitom při nárazech do těchto překážek ztratí svou klíčivost. Vrstva tvrdokovu jak na rotorech, tak i na vnějších kroužkách se zasluhuje o dlouhou životnost zařízení i při intenzivním využívání.

A jak takové zařízení získává energii pro práci? Od kombajnu pomocí přídavného mechanického pohonu přes řemenici – od hřídele drtiče slámy. Montuje se do volného prostoru pod drtič slámy. Zařízení má v sobě integrován i volnoběh. Ten obsluha zapne ve chvíli, kdy nebude využíváno. Naopak pokud zařízení pracuje naplno, zatíží drtič slámy odběrem dalších až 80 k výkonu. A narušená semena neodchází ze zařízení Redekop SCU na pole, ale jdou do drtiče slámy. Následně jsou spolu se slámou rozhozena po celém záběru. Zařízení bylo prezentováno pro mlátičky John Deere řady S.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down