22.10.2001 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mezi stroji Pöttinger

Na volnou plochu před pavilón Z1 umístila svůj stánek akciová společnost AGRIE Brno. Vystavená technika nesla převážně značku rakouského výrobce Pöttinger. Jak je o této firmě známo, její snaha stále inovovat a modernizovat svůj sortiment přináší výrazné úspěchy na domácím i zahraničním trhu. Příkladem toho mohou být senážní návěsy řady JUMBO, které navazují na předcházející řadu EUROPROFI jak konstrukčně, tak i kladným ohlasem zemědělské veřejnosti. Prostřední z celé série vozů, model JUMBO 6600, byl vystaven přímo před pavilónem Z. Zde imponoval svými rozměry, které poskytují ložný prostor o objemu 66 m3.

Série JUMBO stále více atraktivní

Nejvyšší výkonnosti je podřízena celá konstrukce : sběrač o záběru 2 m a šesti řadami prstů, výkyvné uložení pickupu pro snadné kopírování půdy, vkládací rotor s velkým průměrem a spirálovitým uspořádáním hvězdic, zajišťující předlisování hmoty v dopravním kanále, podlahový dopravník s automatikou posuvu na základě údajů od snímačů naplnění vozu, univerzální zadní stěna s vysokým otevřením. Podvozek u tohoto typu může být na přání vybaven zadní řiditelnou nápravou a také vzduchovým odpružením s regulací výšky. Zvláště pro rychlejší traktory je odpružení návěsu cenná věc, protože účinně tlumí rázy, přenášené na zadní nápravu traktoru a tím ovlivňuje stabilitu celé soupravy.
Samozřejmě, že firma Pöttinger nenechá svého zákazníka opakovaně vystupovat z kabiny. Řešením je elektrohydraulické ovládání všech funkcí pohodlně ze sedadla prostřednictvím ovládacího pultu. Na přání lze obdržet elektronický kontrolní a řídící systém na základě sítě CAN-BUS, který zahrnuje automatiku plnění, vyložení, příp. přípojku na ovládací terminál firmy FENDT. Program je možné individuálně nastavit podle potřeby. Pro kvalitní provoz je nutné návěs JUMBO 6600 agregovat s traktorem o výkonu minimálně 190-200 PS.
Dále je v nabídce firmy vůz JUMBO 7200 o objemu ložného prostoru 72 m3 pro nejnáročnější zájemce. Všechny modely této řady jsou schopné ve vhodných podmínkách efektivně nahradit sklízecí řezačku při sklizni pícnin a současně snížit provozní náklady.

Další technika pro sklizeň píce

Na stánku společnosti AGRIE Brno byl dále vystaven oblíbený tažený žací mačkač NOVACAT 360 T CR. Jeho pracovní záběr činí 3,50 m a přibližná výkonnost v závislosti na podmínkách 3,4 ha/h. Žací ústrojí pracuje s oválnými disky s párem nožů, jejichž záběr se překrývá. Navíc je lišta k nosnému rámu zavěšena tříbodově, pomocí šikmo uložených odlehčovacích pružin, a tím snadno kopíruje terén. Výsledkem je čistý řez i v náročných podmínkách, který si pochvalují všichni uživatelé této značky.
Pro úpravu píce se vyrábí lamač s dlouhými ocelovými prsty nebo s párem gumových profilovaných válců. Plošný rozhoz píce s názvem extra dry je známou výhodou firmy Pöttinger. Tažené mačkače se vyrábí v šířkách záběru od 2,56 do 3,50 m.
V letošním roce byl firmou Pöttinger představen nový čtyřrotorový shrnovač se středovým řádkováním s označením EUROTOP 1251. Stroj je určený pro velkoplošné podmínky hospodaření, případně do technologické linky s návěsy JUMBO a EUROPROFI. Jeho využití zaručuje optimální zformování řádku, které tyto návěsy vyžadují pro efektivní sklizeň. Byl vystaven na stánku společnosti AGROZET České Budějovice. Z hlediska vybavenosti a jednoduchosti obsluhy se jedná o skutečný HiTech mezi shrnovači. Šířka záběru je plynule přestavitelná od 9,9 až do 12,5 m a dále je možné vnější rotory sklopit bez vypnutí pohonu – tím je zaručena snadná manévrovatelnost na okrajích pozemků nebo mezi řádky píce. Pro kopírování pozemku je využit osvědčený systém Multitast s třetím pojezdovým kolem, vysunutým před každý rotor. Pojezdová kola jednotlivých rotorů jsou uložena výkyvně. K hlavnímu rámu jsou ramena s rotory připevněna pomocí pružin a tím vhodně nadlehčována. Navíc umístili konstruktéři hlavní nápravu pojezdu doprostřed shrnovače a ne nakonec, jak je tomu u menších modelů. Výsledkem je čistě zpracované strniště a šetrná manipulace s pící.

Nová rozmetadla statkových hnojiv

V nabídce firmy Pöttinger pro ČR jsou nyní nově zařazena také rozmetadla statkových hnojiv. Veřejnosti byl společností SOME představen typ 18001 TD s nosností 18 000 kg, náležející do řady velkokapacitních rozmetadel (v rozmezí od 10 000 do 18 000 kg užitečné hmotnosti). Výrobce udává jako výhody vysokou spolehlivost i v nejtěžších podmínkách a optimální rozložení zatížení, které v kombinaci s širokými pneumatikami minimalizuje tlak na půdu. Rozmetací ústrojí je kombinované a umožňuje tudíž aplikaci kompostů, kalů a všech druhů chlévského hnoje. Šířka rozmetání může dosahovat až 18 m. V době mimo sezónu lze rozmetací agregát odpojit a zbývající celek používat jako návěs pro transport materiálu. Vyprazdňování probíhá pomocí podlahového dopravníku. Menší řada přívěsných rozmetadel zahrnuje typy s nosností od 3500 do 8000 kg. Zde jsou použity svislé nebo vodorovné rozmetací válce.

Secí stroje v ČR ve zkušebním provozu

Z dalších strojů byl vystaven pneumatický secí stroj TERRASEM 3000 o záběru 3m. Tato řada secích strojů pro přímý výsev se vyrábí v provedení 3 a 4 m (nástavbová varianta) nebo 6 m (tažená varianta). Stabilní konstrukce má zajišťovat velkou výkonnost při pracovní rychlosti až 15 km/h. Kotoučové secí botky jsou uchyceny pružinově a zavěšeny na paralelogramu pro rovnoměrné dodržování hloubky setí. Pro nastavení požadované hloubky výsevu slouží utužovací kolo u každého páru botek. Regulaci přítlaku na secí botky lze podle podmínek provádět centrálně nebo i jednotlivě. Dopravu osiva ze zásobníku, který je dobře utěsněn, zajišťuje proud vzduchu od ventilátoru s velkým průměrem. Podle zvolené technologie zpracování půdy je možné stroje řady TERRASEM vybavit odpruženými prsty s pěchovacím válcem, polygonálními válci nebo rotačními branami. Potom lze stroj využít při setí do zorané půdy, předseťově připravené půdy, do podmítky nebo i do strniště.
Pro velké podniky s nejvyššími nároky na výkonnost při zakládání porostů je určena varianta TERRASEM 6000 o záběru 6 m. Provedení s hvězdicovým rotorem a pěchovacím válcem vystavovala opět firma SOME. Předváděcí stroj měli možnost zemědělci vidět již v provozu na několika místech ČR.
Pneumatické secí stroje Pöttinger dále zahrnují řadu AEROSEM v šířce záběru od 3,0 do 6,0 m. Pro zákazníky s čelním zvedacím zařízením a vývodovým hřídelem lze dodat secí stroj s čelně neseným zásobníkem osiva o objemu 1600 l. Toto provedení zajišťuje lepší rozložení hmotnosti na tahač zvláště u 6 m verze s rotačními branami. Převodovka v olejové lázni je plynule stavitelná. Počítač Multitronic slouží především k automatickému řazení kolejových řádků, ale umí i zjistit osetou plochu a kontrolovat výsevní ústrojí, činnost ventilátoru a jiné. Kotoučové secí botky mají dostatečný rozestup pro dobrou průchodnost rostlinnými zbytky, takže využití sahá od klasické přes minimalizační až po bezorebné technologie setí.

Závěr

Prohlídka techniky značky Pöttinger během výstavy Země živitelka oslovila jistě každého, kdo potřebuje spolehlivý stroj pro sklizeň pícnin, uvažuje o modernizaci nářadí k nadcházející sezóně setí ozimů nebo se jenom zajímá o moderní trendy v tomto oboru. Zelený čtyřlístek má pro své zájemce stále široký sortiment spolehlivé techniky na evropské úrovni.

Petr Beneš

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down