16.05.2022 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mimořádně flexibilní kypřič v akci

S ohledem na pěkné počasí mohly na akci Roadshow firmy Horsch proběhnout také praktické ukázky strojů na zpracování půdy a setí Horsch. Jeden z blízkých pozemků se středně těžkou půdou, na podzim zpracovaných kypřičem, k tomu účelu výborně posloužil.

Jako první přitáhla pozornost souprava traktoru John Deere 8345R s radličkovým kypřičem nové generace Terrano 4.4 GX o záběru čtyř metrů. Silný traktor z řady polních tahačů John Deere byl zvolen úmyslně, neboť u Terrana GX je třeba počítat s příkonem 45 až 80 koňských sil na jeden metr záběru. Ideální pracovní rychlost by měla činit 12 až 13 km/h, aby došlo i ke kvalitnímu promísení půdy s organickou hmotou. Do těžkých jílovitých půd je vhodnější provedení Terrano GX jen se třemi řadami radliček.

Prezentovaný kypřič byl vybaven radličkami Mulch Mix, které zabezpečují intenzivní promísení půdy s posklizňovými zbytky. Hodí se také pro zapravení hnoje, kejdy či digestátu do půdy. Požadují-li zemědělci od Terrana GX jen mělké zpracování půdy při první podmítce, pak jsou vhodné nové radličky Terra Cut. Ty se ze stran našroubují ke slupici. Díky šířce je zajištěno překrývání záběrů jednotlivých radliček a kypřič může v celé pracovní šířce provádět mělké zpracování půdy. Plochý tvar radliček snižuje energetickou náročnost, na druhou stranu však nedochází k mísení půdy se slámou. Organická hmota tak zůstává ležet na povrchu pozemku. Prezentovaný kypřič byl osazen zdvojeným pěchem Roll Cut.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 6/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down