08.03.2009 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minimalizace v Olomouckém kraji

ZD Unčovice je největším zemědělským podnikem v Olomouckém kraji, hospodaří na 6500 hektarech. Velmi častou pracovní operací v tomto zemědělském družstvu je podmítka. Pole se podmítá někdy až třikrát tak, aby se udrželo „do hněda“ jak říká agronom. Snahou je totiž šetřit s vláhou a snížit náklady. K tomu pomáhají stroje Kverneland CLC a Kverneland CTC.

Před pěti roky potřeboval podnik ZD Unčovice dovybavit linku pro minimalizační technologie na přípravu a zpracování půdy. Kritéria pro výběr strojů zahrnovala jednoduchost stroje s minimem točivých částí, nízkou energetickou náročnost stroje, použitelnost stroje k mělké až středně hluboké podmítce a maximální záběr, protože k dispozici byla tažná síla 250 – 280 koní. Dalším limitujícím faktorem byl požadavek, aby použitím tohoto stroje se maximálně šetřilo s vláhou , která je nejdůležitější při zakládání porostů a zpracování půdy. Přesně takový stroj nabídla společnost Kverneland Group, a. s., v podobě podmítače CLC se záběrem 5,1 m. Po vyzkoušení stroje v jedné sezóně následoval nákup jeho naprosto stejného bratříčka.
A protože ZD Unčovice bylo s prací podmítačů spokojené, pořídilo si v roce 2008 ještě jeden podmítač, a to polonesený stroj CTC 527. Na rozdíl od dvou předešlých má CTC 527 menší nároky na zvedací hydraulický systém, tažnou sílu a není třeba příliš dotěžovat traktor.

Filozofie podniku - minimalizace
Družstvo hospodaří na 6500 hektarech rozložených v nadmořských výškách 220, 400 a 600 m. Pozemky rozdělené do různých nadmořských výšek jsou výhodné, protože pomáhají rozložit práci zemědělské techniky. Zatímco v nejnižších partiích se už seje, v horách je teprve třeba půdu zpracovat a provést předseťovou přípravu. Při objezdu pozemků kolem dokola by se najelo kolem 70 km, napříč tedy mají něco kolem 35 km. Náklady spojené s naftou jsou veliké, a tak se družstvo rozhodlo jít cestou minimalizace, a to všude, kde se dá.
Snaha je o používání jednoduchých strojů s minimem otáčivých součástek a tím také s minimem opotřebení a samozřejmě dlouhou životností. Zatímco lidé si po směně v zemědělském družstvu mohou odpočinout, stroje neustále pracují ve dvousměnném provozu. Snaží se přitom dosáhnout ideální práce se stroji s co nejmenším odporem a co největším výkonem. Proto k tomu potřebuje lehké stroje z kvalitních materiálů a výkonné traktory.

Nesený podmítač CLC
Kverneland CLC je nesený podmítač schopný provést podmítku, kypření nebo podrývání až do hloubky 40 cm. Firma Kverneland Group, a. s., ho nabízí v pracovním záběru od 3 do 5,1 m a v provedení pevném nebo hydraulicky sklopném.
Důraz se klade na pevnost materiálu, takže „tělo“ podmítače neboli rám je vyroben z tepelně zpracovaných materiálů stejně jako veškeré pracovní orgány. Také slupice se zrodila z tepelně zpracovaného dutého profilu, který jí umožňuje stranové vychýlení až o 20 cm bez trvalé deformace. Slupice mohou být rozmístěny ve dvou nebo ve třech řadách. Pracovním orgánem podmítače jsou otočná dláta, která jsou stejná jako u pluhů. Jištění pracovních orgánů proti přetížení je střižným šroubem pro těžké podmínky bez kamenů. V případě práce v kamenitých půdách se podmítač CLC dodává s jištěním listovými pružinami Autoreset, známým rovněž z pluhů značky Kverneland.
Nastavení pracovní hloubky se děje přes opěrná kola na bocích podmítače a pro úpravu podmítky jsou k dispozici různé typy válců .

Univerzální stroj CTC
Druhý zástupce strojů pracujících v Unčovicích je z rodiny podmítačů s označením CTC. Jsou to univerzální stroje pro podmítku a přípravu půdy v jednom.
Stroj CTC dokáže splnit specifické požadavky každého farmáře, ať už pracuje na jakékoli půdě a jakoukoli technologií. Taková univerzálnost je dána množstvím různých variant stroje.
Aby byla půda dobře zpracována, musí stroj splnit několik cílů. Rostlinné zbytky je nutné promíchat v celém profilu zpracované půdy a jakékoli utužení půdy je nežádoucí.
Centrální rám je dvojitý a má průřez 200 x 200 mm. Stroj musí být jednoduchý, ale robustní. Standardně je vybaven třemi řadami slupic, které jsou od sebe rozmístěny 270mm nebo 330 mm a jednotlivé řady mají mezi sebou vzdálenost 150 mm. Světlá výška stroje je 870 mm, což zajišťuje dobrou průchodnost, ale může disponovat i čtyřmi řadami slupic. Pak je jejich rozestup 200 mm, aby byla zachována kvalitní práce stroje i po větším množství rostlinných zbytků.
Pracovním orgánem je stejně jako u CLC a u pluhů značky Kverneland otočné dláto, ke kterému je možné přidat křídlové ostří. Vnější křídla jsou hydraulicky odpružena a mohou tak být nastavena pro podmítku v různých podmínkách.
Pracovní hloubka podmítače se pohybuje v rozmezí od 5 do 28 cm. Pomocí seřizovacího šroubu opěrného kola se nastavuje pracovní hloubka vpředu a plovoucí nastavení oje zajistí plné kopírování povrchu.Vzadu se nastavuje hloubka přes opěrné válce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down