Místo herbicidů mechanická kultivace

Pro likvidaci plevelných rostlin ve vegetujících porostech obilnin či jiných plodinách nabízí firma APV lehké nářadí s velkým pracovním záběrem – prutové brány AS 1200 M1. V pohyblivých polích jsou uchyceny prsty o tloušťce sedmi milimetrů, se speciálním zahnutím, hustě uspořádané vedle sebe a v šesti řadách.

Tyto prsty uvolňují z půdy klíčící a vzcházející plevele, zbavují je půdy a ukládají na povrchu pozemku tak, aby uschnuly. Díky kombinaci vyšší pracovní rychlosti a velkého pracovního záběru se dociluje velké plošné výkonnosti v době, kdy se plevelné rostliny nacházejí ještě v prvotních vegetačních fázích a pozemky mají vhodnou vlhkost.

Prutové brány firmy APV jsou tak velice oblíbeným nářadím v podnicích, které hospodaří v ekologickém režimu. Dále se využívají i pro likvidaci půdní krusty, která brání vzcházení či vegetaci porostů. Ale tento rakouský výrobce nabízí i možnost likvidovat plevele pomocí rotujících hvězdic. Těžké hvězdice meziřádkových bran RS 450 M1 působí na půdu intenzivně, a díky tomu si poradí i s rozrušením poměrně silné půdní krusty. Následná předseťová příprava půdy je snadnější. Šestnáct pevných hrotů u každé z hustě uspořádaných, zešikmených hvězdic o průměru 510 mm účinně drobí hroudy.

Vystavený stroj RS 450 M1 o pracovním záběru 4,5 m disponoval 52 hvězdicovými kotouči. Zároveň prezentoval další přednost techniky APV – možnost stavebnicového rozšíření. Byl osazen ještě pneumatickým secím strojem řady PS, takže lze souběžně se zpracováním půdy provádět setí. Pomocí robustních držáků byl k hlavnímu rámu uchycený jednořadý zavlačovač, jehož sekce má možnost nastavení agresivity působení (v děrné liště).*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 7/2018.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *