12.07.2012 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Místo mlátiček vyjely mulčovače

Letošní polní den v Hrušovanech nad Jevišovkou zahájil ředitel společnosti Agrocentrum Hrušovany Ing. Bronislav Formánek větou „vítám známé tváře z Klubu zaschlých pšenic“. Tento rok je pro řadu zemědělských podniků mezi Znojmem a Břeclaví rokem „morovým“. Řadě porostů obilnin, které nezničily jarní mrazy, zasadilo později ránu z milosti sucho.
„V zemědělství pracuji od roku 1976, ale takovou hrůzu nepamatuji,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel Formánek. „Některé porosty pšenice by nebylo možné vůbec sklízet, neboť by se nedostaly do mlátičky a ani v klasech nebylo zrno. Třicet až čtyřicet procent obilnin jsme museli zmulčovat, což značí výpadek v tržbách kolem deseti milionů korun. V naší oblasti je neustálý problém s vodu, neboť kromě malého objemu srážek hospodaříme na půdách s větším podílem písku a štěrkopískovým podložím, které neudrží spadlou vodu. Proto jsme někdy kolem roku 2000 začali měnit klasickou technologii s pluhem, smykem a branami, která byla náročná jak na spotřebu nafty, tak na úbytek vody v půdě. Je totiž známo, že každá plošná operace před setím znamená ztrátu okolo 15 procent vlhkosti ze zpracovaného profilu půdy.
Více o půdoochranné technologii „made in Agrocentrum“ naleznete v Zemědělci č. 28.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.