Místo tříválcových čtyřválcové motory

Italský výrobce traktorů, firma Goldoni, představuje novinku a to modelovou řadu Star 4000. Tyto traktory reprezentují mezičlánek, tedy něco mezi modelovou řadou Star 3000 a traktory s nejvyšším výkonem Star Quadrifoglio. Jedná se tedy nikoliv o inovaci, ale o zcela novou modelovou řadu.

Základní novinkou jsou použité motory. Místo motorů značky VM Detroit se zdvihovým objemem 3,3 litru jsou použity čtyřválce John Deere se zdvihovým objemem 4,5 litru. Bohužel zatím výrobce nezveřejnil jaký bude jejich výkon i když je víceméně jisté, že to bude mezi 50 až 100 koňskými silami.

Objem nenahradíš?

Je přitom zajímavé, že výrobce sáhnul po motorech s vyšším zdvihovým objemem i vyšším počtem válců, když nyní je trend spíše opačný. Nicméně by mu to mělo přinášet jednu výhodu a tou je vyšší točivý moment, který je v přímé úměře ke zdvihovému objemu. Převýšení točivého momentu je 20 % a jeho maximum (u nejvýkonnějšího modelu 291 Nm) je v otáčkách 1400 n/min. Palivová nádrž má objem 60 litrů což je pro takovýto traktor dostatečné množství.
Použitá převodovka není nová a je shodná jako u traktorů řady Quadrifoglio. Používá celkem 8 rychlostních stupňů vpřed i vzad, nebo může být v provedení 16/8, to tehdy jestliže je navíc vybavena násobičem točivého momentu Dual Power (-20%). Uzávěrka zadního diferenciálu je s elektrohydraulickým ovládáním, diferenciál přední je v provedení s omezeným prokluzem. Nejvyšší pojezdová rychlost dosahuje 40 km/h.
Také v oblasti hydrostatického řízení kol přední nápravy (úhel natočení až 57 °;), nebo na mokrých lamelových brzdách na kolech zadní nápravy změny nejsou, a tyto konstrukční celky jsou shodné jako již vyráběných traktorech Goldoni Quadrifoglio.

Průtok navýšen

Co je nové je přídavné hydraulický hydrogenerátor pro posílení výkonu zejména pro vnější hydraulické okruhy, které jsou u sadařských a viničních traktorů, k nimž řada 4000 bezesporu patří, hojně využívány a při běžném použití hydromotorů například u osečkovačů je dostatečný průtok oleje nezbytný pro dobrou funkci. Řada 4000 obsahuje proto dva zubové hydrogenerátory s průtoky 30 a 50 l/min. Zadní tříbodový závěs má nosnost 2,5 tuny.
Vývodový hřídel má otáčky 540 a 750 n/min. Je zapínán přes suchou lamelovou spojku a může být provozován v režimu motorové či pojezdové závislosti.
Několik změn nacházíme v kabině či přesněji v ovládacích prvcích, protože traktor kabinu mít nemusí. Tou zásadní změnou je jiné umístění plynového pedálu, který je posunut ke sloupku řízení a řidič má nyní nohu v přirozené poloze. Naproti tomu brzdový pedál je umístěn vpravo od plynového což je neobvyklé řešení.
U traktorů pro řádkové kultury je významným parametrem jejich šířka. Ta je u řady Star 4000 v rozmezí 1404 až 1828 mm a to podle toho jaké se použijí pneumatiky.

Do řádkových kultur

Nová řada Star 4000 představuje zajímavé traktory, které jsou sice nové, avšak pro stávající uživatele traktorů Goldoni zase až tak nové nejsou, neboť používají konstrukční prvky z menší řady 3000 a větší Quadrifoglio. Jejich určení je přitom jasné a to do řádkových kultur, zejména sadů. A o jejich úspěšnosti na našem trhu pak bude rozhodovat také jejich cena, která zatím nebyla stanovena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *