Mistrovská orba v kraji Přemysla Oráče

Minulou sobotu se v Peruci uskutečnilo 43. mistrovství České republiky v orbě, jehož součástí bylo i 14. mistrovství v orbě s koňmi, 6. mistrovství v orbě historickou technikou a 3. mistrovství v orbě víceradličnými pluhy. Všech soutěží se zúčastnilo 38 oráčů, z toho dvě ženy, které se ve startovním poli neztratily - obě stanuly na stupních vítězů. V ten samý den se v Peruci konaly i tradiční dožínkové slavnosti Ústeckého kraje s přehlídkou kvalitních regionálních produktů a v blízkosti soutěžních parcel také veliká výstava moderních zemědělských strojů.

Domácí mistrovská soutěž se konala týden po 63. mistrovství světa v orbě v Anglii, kde se naši dva zástupci umístili v konkurenci silné mistrovské sestavy uprostřed soutěžního pole. Václav Milík skončil šestnáctý a Aleš Malý třiadvacátý.

Oba dva také patřili v Peruci k velkým favoritům. Zálusk na zlato si ale dělali i jiní ostřílení borci, kteří nechtěli dát našim reprezentantům nic zadarmo. Všichni to ale měli velice těžké. Po mnohadenním tropickém vedru se v předvečer mistrovské soutěže rozpršelo a do rána napadlo dvacet milimetrů srážek. Což samozřejmě přivítali všichni tamní zemědělci, neboť ve srážkovém stínu Krušných hor naposledy pršelo v polovině srpna. Ne však soutěžní oráči, kteří trénovali za zcela jiných půdních podmínek. Kdo neměl u traktoru přední náhon, byl v sobotu 17. září předem výrazně handicapován. Je ale třeba ocenit, že nikdo soutěž nevzdal.

V kategorii klasických dvouradličných jednostranných pluhů soutěžila desítka oráčů, kterou doplnil ještě jeden soutěžící s tříradličným pluhem. Mistrem republiky pro rok 2016 se stal Václav Milík z týmu Fuchs Oil, kterého rozhodčí ohodnotili 119 body. Tento šestnáctinásobný šampión obhájil s traktorem Zetor Proxima a pluhem Kverneland loňský titul a navíc převzal pohár ministra zemědělství České republiky. V soutěži s dvojradličným otočným oboustranným pluhem obhájil loňský titul i Aleš Malý ze SŠSPaS Zábřeh. S traktorem NewHolland a pluhem Kverneland získal 117 bodů. Oba mistři republiky budou Českou republiku reprezentovat na příštím mistrovství světa v Keni.*

Podrobné reportáže z oráčského klání v Peruci včetně výsledků naleznete v Zemědělci č. 39 a 40.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *