04.10.2001 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mistrovství světa v orbě

Orbu máme "zakódovanou" jako součást naší národní identity. Aby nedošlo k mýlce - myslím tím příběh Přemysla Oráče, který to od pluhu dotáhl až na tehdejší posty nejvyšší. Také na historii Dánska se orba podepsala. Souvislost však byla mnohem syrovější. Zatímco u nás šlo o děje vpravdě státotvorné, v případě Dánska šlo o samotnou geografickou podstatu. Bohyně severských bájí Gefiona totiž přeměnila kdysi dávno své syny ve statné býky, zapřáhla je do pluhu a odorala Dánsko od Skandinávského poloostrova. V dalších staletích jsme pak ve svých dějinách zorali, co jsme mohli, stejně jako Dánové. U nich to však opět platí v tom seversky chladném významu slov: Dánsko má jedno z nejvyšších procent zornění svého území mezi evropskými státy.

Do Dánska se letos koncem září sjeli oráči ze čtyř desítek zemí tří kontinentů ke 48. mistrovství světa v orbě. Centrem šampionátu se stala farma pana Birgera a paní Vibeke Schütteových na poloostrově Salling, který sám je součástí poloostrova Jutského. Kdo se lépe orientuje podle větších měst, tak najde toto místo 160 km severozápadně od Odense nebo 40 km od Vborgu - rovněž severozápadním směrem. Nebo také 1100 km od Prahy. Zámeček Eskj r Hovedg rd, který je sídlem farmářovy rodiny, už ale najdete jen na moc podrobných mapách. Pan Birger Schütte hospodaří na 500 hektarů vlastních pozemků v okolí, což je asi desetinásobek výměry průměrné dánské farmy.
Na farmě již bylo pořádáno dánské mistrovství v orbě roku 1994, což připomíná kámen s reliéfem vytesaným při této příležitosti, usazený mezi hospodářskými budovami farmy. Také letošní událost, významem, účastí oráčů i diváků mnohem větší, bude připomínat také příslušně větší kámen s reliéfem traktoru s pluhem a letopočtem 2001. Kámen ze severské žuly byl objeven při obdělávání pozemku na farmě a pak vykopán a vyzdvižen coby bludný balvan - památka na zalednění Evropy.
Slavnostní odhalení reliéfu na tomto více než dva metry vysokém balvanu bylo součástí zahajovacího ceremoniálu 48. mistrovstzví světa v orbě - a stal se v průběhu celého mistrovství kulisou pro oficiální i "rodinné" fotografie týmů, oráčů i diváků šampionátu.
Českou republiku reprezentovali dva oráči, oba startovali v kategorii klasických pluhů: Miroslav Ondrůšek z Vlčnova a antonín Krátký z Kobylnice u Záboří nad Labem, oba za volanty traktorů Zetor a oba s pluhy Kverneland. Pluhy této značky měly ve startovním poli v klasické kategorii i mezi obracecími pluhy drtivou většinu, Zetory byly vzácnější, vedle nablýskaných strojů našich reprezentantů měl postarší Zetor - Krystal ještě jeden oráč ze Slovinska.
Mistrovství světa má dvě části - orbu strniště a orbu louky. Podmínky při orbě strniště nebyly lehké, psa by ven nikdo nevyhnal, ale traktoristé vyjeli.
Neustále mžilo nebo pršelo, chvílemi lilo. Součástí programu mistrovství světa v orbě byla i výstava zemědělské techniky a cesty mezi jednotlivými expozicemi se během dne měnily v bažiny. Pořadatelé se neustále snažili udržet je schůdné navážením a rozprostíráním tun a tun dřevní štěpky. Horší to bylo na parkovišti pro auta diváků orby a návštěvníků expozic. Autům z plochy, která byla ráno parkovištěm na strništi a odpoledne kvalitní bažinou, musely pomáhat týmy silných pořadatelů a traktory při vyprošťování a odtlačení či odtahu na pevnou cestu.
Při orbě strniště získal v kategorii klasických pluhů skoro neuvěřitelný více než třináctibodový náskok dánský oráč Henry Thegen, obhájce titulu mistra světa z roku 2000, mezi obracecími pluhy vedl (ale už jen těsně) Skot Gordon Beattle.
Při orbě louky, která probíhala druhý den, se počasí slitovalo. Déšť ustal, ale půda byla i tak notně napitá. Problém parkoviště vyřešili pořadatelé inventurou všech vhodných parkovacích ploch v nedalekém městečku Breum a kyvadlovou dopravou návštěvníků na místo orby a zpět autobusy. Na louce zaútočili na vylepšení svých pozic mezi oráči s klasickými pluhy Rakušané, podporovaní početnou skupinou příznivců s vlajkami a transparenty jako na fotbale. Josef Reindl a Harald Gadermayr svedli mezi sebou boj o každý bodík, obsadili sice v této kategorii první a druhé místo, na vedoucího Dána Henry Thegena však získali jen 4,5 a 3 body - a to na metu nejvyšší zdaleka nestačilo. rakušané pak v celkovém výsledku skončili na 2. a 3. místě.
Mezi obracecími pluhy však louka rozhodla: pořadí v této disciplíně se stalo i po součtu s bodovými zisky z předchozího dne konečným pořadím této kategorie. Mistrem světa se stal Francouz Freddy Bohr.
Pořádat mistrovství světa v orbě znamená umět zorganizovat i velkolepý doprovodný program. Nemyslím si, že by sebezapálenější fanoušek této discipliny vydržel hledět na oráče a jejich brázdy po celou dobu jejich snažení. V Dánsku byla možnost shlédnout prezentaci desítek firem, nabízejících zemědělskou techniku, nasytit ducha dalšími informacemi ve stáncích i (pokud nepršelo) na volných plochách a nasytit i tělo nějakým tím "fiskefiletem" nebo "dansk b fem" v jedné z hal farmy, vybavené pro uspokojení stovek hladovějících a žíznících. Svbůj koutek měly i děti, nad ohněm si vyráběly kukuřičné pukance, na jednoduchých zařízeních si z provázků splétaly lana a ti odrostlejší pak mohli zkusit otevřít korunkový závěr lahve s limonádou či pivem pomocí otvíráku, upevněného na lžíci malého bagru. Věřte nebo ne, šlo to!
A kdo ani při odpočinku od soutěžních brázd nechtěl zůstat orbě nevěrný, mohl se jít kochat pohledem na další soutěže, při kterých si to rozdávali oráči za volanty traktorů - veteránů nebo s opratěmi párů (nebo v jednom případě i čtyřspřeží) pěkných koní.
Když rozhodčí spočítali výsledky, a účastníci mistrovství vyměnili dokonale zablácenou obuv i oděv za úbory poněkud slavnostnější, byl už večer a nadešel čas na slavnostní vyhlášení vítězů v hale městečka Jebjern. Napětí se pořadatelům podařilo udržet do poslední chvíle. Tím větší výbuch radosti byl vidět na vítězi kategorie klasických pluhů, do poslední chvíle se obával dvojice Rakušanů, kteří mu "šlapali na paty", především při orbě louky. Náskok z orby strniště však rozhodl a Henry Thegen svůj titul z loňského roku obhájil.
Za rok se oráči sejdou ve Švýcarsku - a pro rok 2005 bylo pořádání mistrovství světa v orbě svěřeno České republice.
Ing. Břetislav Koč

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down