Ačkoli se stále rozšiřuje nabídka axiálních a hybridních sklízecích mlátiček, své pevné místo na trhu stále mají klasické tangenciální modely s klávesovými vytřásadly. Do této kategorie patří jak parcelní mlátičky, tak standardní modely pro sklizeň rozmanitých zrnin a olejnin. Nabídka zahrnuje techniku pro menší a střední hospodářství i modely pro velké zemědělské podniky a poskytovatele zemědělských služeb.
Srdcem těchto mlátiček je mláticí buben různé šířky a průměru. Mláticí buben může být doplněn předsazeným urychlovacím bubnem. Součástí systému je také odmítací buben. S rostoucí výkonností se přidává různý počet separačních bubnů. Konstrukce a kapacita vytřásadel koresponduje s výkonovou kategorií jednotlivých mlátiček. Obecně jsou mlátičky osazeny čtyřválcovými, spíše však šestiválcovými pohonnými jednotkami. Základní a středně výkonné modely se obvykle dodávají s kolovým podvozkem, zástupci vyšších řad se rovněž nabízí v polopásovém provedení. Stejně jako v případě rotorových modelů je také u této techniky vhodným příslušenstvím poháněná zadní náprava.
Výkonnost sklízecí mlátičky určuje výkon pohonné jednotky, pracovní šířka sklízecího adaptéru a kapacita mláticího a logicky také separačního ústrojí. Z hlediska výkonu nabízí základní vytřásadlové mlátičky čtyřválcové pohonné jednotky s výkonem od 110 do 140 kW a čtyř- a pětiklávesovými vytřásadly a šestiválcové modely s motory o výkonu od 147 do 367 kW s pěti a šesti vytřásadly.
Dalším faktorem, který ovlivňuje výkonnost, je samotné mláticí ústrojí. Základní modely obvykle nabízí hlavní mláticí buben, na který navazuje buben odmítací, který dopravuje materiál do prostoru vytřásadel. S rostoucí výkonností se používá zejména tříbubnové mláticí ústrojí, které má několik podob.
Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v červnovém Farmáři.