17.12.2022 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní aplikační technika pracuje precizněji

Současné systémy a technologie precizního zemědělství dovolují realizovat hnojení pěstovaných plodin komplexně. Odstředivá rozmetadla jsou vybavena systémy vážení s korekcí hodnot na svazích a se systémy sekční kontroly. Automatickým vypínáním a zapínáním sekcí se zabraňuje předávkování nebo nepohnojení určitých ploch na pozemku. Aby tento systém fungoval, musí být omezena nejen šířka rozhozu hnojiva, ale také množství hnojiva, protékajícího rozmetadlem. Dále se často mění ještě místo výpadu hnojiva na rozmetací kotouče.

Ovládání pomocí ISOBUS také usnadňuje nastavení rozmetadla. Stále populárnější je lokálně variabilní aplikace živin. Při základním hnojení dle údajů z předpisové mapy, při regeneračním či produktivním hnojení pak rovněž dle této mapy anebo může informace dodávat v reálném čase optický senzor, určený k detekci stavu porostu. Snímá zapojení i zabarvení porostu a na základě online komunikace umožňuje okamžitou změnu dávky hnojiva (nebo pesticidu) podle stavu porostu. Optický senzor má vlastní GPS, takže může provádět i mapování: vytvářet a ukládat mapy pozemku pro další využití.

Optické senzory také umožňují zadat dávku živin na hektar, která nesmí být překročena z důvodu legislativních nařízení. Prostřednictvím automatické regulace dávkování elektronika pak dodržování tohoto limitu hlídá.

Současně je možné (ale není nezbytné) do elektroniky senzoru vložit jiné mapy, např. výnosové ze sklízecích mlátiček nebo satelitní z víceletých snímků družic. Pro zemědělce, preferující jednoduchá řešení, má takový senzor výhodu v tom, že jej postačuje instalovat na traktor a není třeba připravovat žádné předpisové mapy pro lokálně diferencované hnojení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down