Moderní přístup ke sklizni kukuřice

Rok 2017 byl rokem velkých zemědělských veletrhů. Byl to únorový veletrh Sima v Paříži a v listopadu se konal historicky největší veletrh zemědělské techniky Agritechnica v Hannoveru. Na žádném z nich nemohla firma Maschinenfabrik Bernard KRONE GmbH & Co.KG chybět. Triádu významných evropských veletrhů se zemědělskou technikou završuje Techagro 2018, které otevře svoje brány tradičně v neděli 8. dubna. Firma KRONE považuje tento veletrh za velmi významný pro podporu obchodu v České republice a na Slovensku. Svůj zájem opět vystavovat podtrhuje zakoupenou výstavní plochou 1150 m². Společná expozice dovozců strojů KRONE se bude pyšnit několika novinkami.

Především vystavíme zástupce nové řady samojízdných sklízecích řezaček BiG X 880 s kabinou vybavenou hydraulickým zdvihem LiftCab. Agritechnica přinesla tomuto unikátnímu řešení stříbrnou medaili. Titul Stroj roku 2018 pro celou novou řadu sklízecích řezaček (BiG X 680, BiG X 780 a BiG X 880) zvýraznil úspěchy Krone v Hannoveru.

Na výstavní ploše v pavilonu P se najde místo i pro zástupce nižší výkonové řady řezaček BiG X 630. Se samojízdnými řezačkami budeme prezentovat moderní přístup ke sklizni kukuřice pod označením OptiMaize. Ten zahrnuje širokou nabídku jednotlivých konstrukčních celků, včetně převodovky VariLoc. Systém usnadňuje nakonfigurovat sklízecí řezačku pro sklizeň silážní kukuřice každému zákazníkovi na míru. Tuto unikátní inovaci přihlásila firma KRONE do soutěže Grand Prix Techagro. Patří mezi tři výrobky KRONE, které svojí unikátností a výjimečností se budou ucházet o nominace, případně o nejvyšší ocenění.

Problém změny délky řezanky, zejména při sklizni kukuřice na siláž, ve velkém rozsahu řeší ústrojí VariLOC – planetová převodovka integrovaná do řemenice pohonu řezacího bubnu.

Cílem konstruktérů při řešení tohoto problému bylo vyvinout převodovku, která bude součástí stávajícího hnacího ústrojí řezačky s možností jednoduché a rychlé změny otáček, aby nepřesáhla dobu pěti minut.

Na první pohled je převodovka úplně nenápadná, protože se jedná o planetovou převodovku integrovanou do řemenice, která je osazena na hřídeli řezacího bubnu.

Integrovaná planetová převodovka je svou konstrukcí dvoustupňová. Při běžných otáčkách bubnu 1250 ot/min je skříň převodovky (= řemenice) přímo spojena s hřídelem. Přepnutím redukuje převodovka otáčky na 800 ot/min.

Stejně jako otáčky bubnu se snižuje o 36 % i frekvence řezání. U řezačky BiG X s bubnem osazeným 36 noži je to snížení z 22 500 na 14 400 řezů za minutu. Pro teoretickou délku řezanky to znamená dva rozsahy: stejně jako dosud od 3 do 17 mm a navíc od 4,7 do 26,6 mm.

Celý rozsah nastavení délek řezanky u bubnu s 36 noži se zvětšil oproti běžné konstrukci pohonu o 50 %. U řezacího bubnu s 28 noži je rozsah změny ještě větší: 4 až 30 mm plus 53 %.

Přepnutí otáček je snadné a jednoduché. Šikovnému operátorovi řezačky přeřazení netrvá déle než tři minuty a dá se provádět přímo na poli. Povolí se kryt na pohonu bubnu, nasadí se stranový klíč č. 36 a hřídelem pro přepínání se pootočí šipkou určeným směrem. Ta zapadne do správné polohy. A je přeřazeno.

Systém OptiMaize

Tříleté provozní zkušenosti a vynikající výsledky s řemenicí VariLOC přivedly vývojový tým k myšlence nabídnout uživatelům samojízdných sklízecích řezaček Krone ucelený systém a návod, jak správně sklízet kukuřici z hlediska jejího dalšího využití. A tak se zrodil systém OptiMaize.

Hnací řemenice VariLOC, různé varianty řezacích bubnů a způsoby drcení řezanky popisuje systém OptiMaize. Je to ucelený přehled o tom, jakou výbavu zvolit při sklizni kukuřice pro bioplynové stanice nebo pro čistou krmnou dávku bez další vlákniny pro výkrm skotu. OptimaMaize nabízí pestrou paletu možností sklizně kukuřice pro každý způsob následného využití, pro každého zemědělce či službaře. Snadnou a rychlou změnu délky řezanky ve velkém rozsahu nabízí na trhu díky VariLOC v současné době jen firma KRONE s řezačkami BiG X.

A na co ještě stojí za to se přijet podívat do pavilonu P?

Do Brna přivezeme další novinku v podobě dvouúčelového sběracího vozu MX 370 GL. Nebude chybět inovovaný zástupce lisů na válcové balíky Comprima v provedení kombinovaného lisu s baličkou CF155 XC. Návštěvníci určitě nepřehlédnou lis na válcové balíky Fortima 1250 MC ve výročním designu. Veletrh bude příležitostí pochlubit se a oslavit 40 let úspěšného vývoje těchto lisů. S lisy na hranolové balíky vystavíme další novinku, a to akumulační vůz BaleCollect 1230 jako jeden ze tří exponátů, které budou soutěžit o nominace, případně o hlavní cenu veletrhu Grand Prix Techaro 2018. Součástí prezentace lisů na hranolové balíky bude nožová kazeta VariCut pro lisy BiG Pack, která rozšiřuje možnosti úpravy slámy při lisování. S lisy na obří hranolové balíky je firma KRONE již 25 let na trhu a zaujímá trvale čelní pozici v jejich prodeji v celosvětovém měřítku. Novinky v expozici doplní nové řešení taženého zavěšení čelní žací diskové lišty EC F 320 CV.

Dovolte, abych vás závěrem pozval na brněnské výstaviště. Na vaši návštěvu se budeme těšit v pavilonu P.*

Pavel Kouřil

 Maschinenfarbrik Bernard Krone

Foto:

Jestli „krátká“ nebo „dlouhá“ řezanka, o tom rozhodujete vy

OptiMaize nabízí řešení pro každého

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *