Moderní technika láme rekordy

Dva prestižní výrobci zemědělské techniky spojili své síly a ve vytrvalostním setí vytvořili nový světový rekord. Souprava spojená z traktoru Magnum 380 CVX značky Case IH a šestnáctiřádkového secího stroje Väderstad Tempo L zvládla za 24 hodin zasít kukuřici na ploše 502,05 hektaru. Ačkoli nebyl stávající rekord na úrovni 448,29 hektaru nikterak malý, tak se jej podařilo překročit. Je to dáno technickým pokrokem nejen u motorů, ale i v oblasti pojezdu traktorů i konstrukce secích strojů.

Na farmě v západomaďarské obci Enying byly vybrány dva pozemky, na nichž byly zasety dvě různé odrůdy kukuřice. Souprava při jednom přejezdu zároveň do půdy aplikovala hnojivo a insekticidy.

Setí probíhalo na rozteč 76,2 centimetru s plně automatickým naváděním záběru a otáčením na souvratích. Díky tomu souprava pracovala s vysokou přesností v návazných jízdách na úrovni 2 cm i při vysokých rychlostech.

Při šířce secího stroje více než 12 m bylo samozřejmostí také vypínání a zapínání jednotlivých výsevních jednotek na souvrati, díky kterému dochází k značné úspoře nákladu na osivu a je dosaženo lepší organizace porostu. Nastavení a ovládání secího stroje bylo snadné díky propojení s traktorem pomocí ISOBUS.

I přes rychlé rozjezdy a vysokou pracovní rychlost, které byly pro dosažení světového rekordu nezbytné, odvedla souprava čistou práci. Přesný secí stroj značky Väderstad v nové podobě, širokozáběrový model Tempo L, prokázal své schopnosti k přesné práci při setí na velkých výměrách vysokou rychlostí*.

Více informací v Mechanizaci zemědělství 6/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *