20.07.2022 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní technika šetří náklady na hnojiva a přípravky

V obci Přepychy v okrese Rychnov nad Kněžnou vede své hospodářství Ing. Aleš Pícha se synem. Rodinný zemědělský podnik je zaměřený na rostlinnou a živočišnou produkci podle zásad správného hospodaření, dále se zabývá obchodem s komoditami a poskytováním služeb.

K rostlinné výrobě patří i výroba živočišná, ve správném podniku jsou obě tyto činnosti propojené. Ing. Aleš Pícha chová tři sta kusů masného skotu plemene charolais v uzavřeném obratu stáda na hluboké podestýlce. Krmivo se získává sklizní porostů silážní kukuřice, senáží a sena z luk. Orná půda má charakter půd těžkých, obtížně zpracovatelných. Orba se praktikuje na pozemcích, určených k setí jařin, pro ozimy se půda zpracovává bezorebně.

Zemědělci z okolních podniků znají Ing. Aleše Píchu jako příznivce techniky Amazone. Prvním strojem od německého výrobce byl mechanický secí stroj D-8 08 v sólovém provedení. Pořízen byl v roce 1992 a i přes tisíce zasetých hektarů stále funguje k plné spokojenosti majitelů.

Nedávno pak přišla na řadu modernizace v oblasti výživy a ochrany rostlin. Dva tažené polní postřikovače již měly svá nejlepší léta za sebou a pracovaly neefektivně. Otec se synem se rozhodli pro koupi samojízdného stroje. Sami si na svých polích vyzkoušeli techniku různých značek. V rodinném konkurzu zvítězila Pantera firmy Amazone, protože se zkušeným praktikům zdála nejpropracovanější – jak svou konstrukcí, tak i ovládacím softwarem. V roce 2021 tak obohatil strojový park rodinné farmy hned balíček dvou strojů Amazone – nesené rozmetadlo ZA-TS 3200 Hydro a samojízdný postřikovač Pantera 4503.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down