Moderní technika za rozumnou cenu

Akciová společnost Unicom Agro má v současné době ucelený sortiment kvalitní techniky a stabilizovaný tým kvalifikovaný pracovníků. Není tedy divu, že v porovnání s rokem 2005 navýšila loňský obrat téměř o 37 procent a letos by se měl tento ukazatel zvýšit o dalších 40 procent. Dnes se zaměřuje na omezení prodeje přes obchodní partnery a upřednostňuje přímý prodej. O marži, která dříve zůstávala obchodním zástupcům, se tak snižují ceny strojů i náhradních dílů. Proto také mohla minulý rok připravit speciální nabídku všem členům bramborářského svazu – slevu deset procent na veškerou techniku Grimme.

Kromě tradiční značky Amazonne naleznou zemědělci v nabídce tišnovské společnosti techniku pro pěstování a sklizeň brambor Grimme, traktory Fendt, traktorové přívěsy, návěsy a rozmetadla statkových hnojiv Farmtech, techniku pro sklizeň pícnin SIP a malá univerzální rozmetadla na elektrický pohon Lehner. V portfoliu firmy nechybějí ani krmné vozy Tatoma či technologie posklizňové úpravy a skladování obilovin značek Dina, Prado, Agrosec a Agritech. V centrálním skladu náhradních dílů v Tišnově jsou k dispozici nejen veškeré originální součástky techniky uvedených značek, ale i široký sortiment opotřebitelných náhradních dílů pro většinu strojů dostupných na našem trhu. Součástky se prostřednictvím kurýrních služeb expedují ve 24hodinovém intervalu.

Kompletní program Grimme
Firma Grimme, kterou na českém trhu zastupuje Unicom Agro již 16 let, nabízí v současné době kompletní sortiment techniky pro pěstování a sklizeň brambor, ale i stroje ke sklizeni zeleniny a cukrové řepy.
Pro bramboráře je připravena široká škála sazečů, od dvouřádkových přes čtyřřádkové až po dvanáctiřádkové. K sázení do separovaných půd je k dispozici speciální stroj. Při vývoji sazečů, které lze dodat s pevnou roztečí řádků 75 cm nebo s variabilní roztečí 75 až 90 cm, bylo přihlédnuto ke stále se zvyšujícímu požadavku na velký plošný výkon. V nabídce společnosti Grimme jsou také stroje pro kultivaci, a to jak s pasivními, tak i aktivními pracovními orgány. Jde především o půdní frézy DF nebo GF (do velmi obtížných podmínek) a dvou až osmiřádkové formovače hrůbků. V českých podmínkách se osvědčila odkameňovací linka, kterou tvoří formovač záhonu BF 200 (BSF 2000), stroj na separaci a sběr kamenů CS 1500 (CS 1700) a sazeč brambor GL 32 B. K hlavním přednostem uvedeného sazeče patří spolehlivost i při výsadbě velkých brambor, přesná vzdálenost vysazovaných hlíz, volitelná rozteč řádků od 75 do 90 cm a zejména tvarovací plech hrůbku, jež nahrazuje zahrnovací radlici. Toto zařízení dokonale vytvoří hrůbek, který vydrží po celou dobu vegetace. Pro české zemědělce se dodává i extra velký hydraulicky sklopný zásobník na 1200 kg, který lze plnit z nákladního auta. Ke sklizni brambor jsou v Tišnově k dispozici i jednořádkové, dvouřádkové a čtyřřádkové sklízeče SE, tažené či samojízdné, se zásobníkem od dvou do šesti tun nebo bez zásobníku. Nechybí ani kompletní technologie naskladňování, ať již různé pásové dopravníky, třídičky, příjmové zásobníky či podobná zařízení.

Pro malé i velké farmy
V nabídce společnosti Unicom Agro naleznou zemědělci i dvě slovinské značky zemědělské techniky. Jednou z nich je SIP s více než padesátiletou tradicí ve výrobě strojů pro sklizeň pícnin, rozmetadel statkových hnojiv a techniky pro sklizeň kukuřice. Veškeré produkty této společnosti, které se vyrábějí z vysoce kvalitních zušlechtěných materiálů, mohou pracovat v extrémních podmínkách, jsou jednoduché na ovládání, šetrné k přírodě a v neposlední řadě i cenově dostupné.
Během 10. výstavních a prodejních dnů společnosti Unicom Agro si mohli návštěvníci prohlédnout především techniku na sklizeň pícnin. V nabídce jsou bubnové či diskové žací stroje Roto a Laser, vzadu či vpředu nesené, v záběru 1,35 až 8,50 m, s paralelogramem či bez něj. Většinu žacích strojů je možné vybavit kondicionérem s pryžovými prsty. U bubnových rotačních žacích strojů ocení zemědělci excelentní kopírování pozemků, hydraulický odlehčovací systém a vysokou průchodnost posečené hmoty a dlouhou životnost. Vývoj diskových žacích strojů směřuje k větším pracovním záběrům, žacím stolům uložených v olejové lázni, systémům rychlé výměny nožů a ke kombinovanému užití čelního a dvou vzadu nesených žacích strojů. Lehké a přesto velice robustní nesené obraceče píce Spider se dvěma až osmi rotory mají pracovní záběr 2,30 až 7,85 m. Speciální postavení prstů zajišťuje stejnoměrné zatížení obou prstů v páru což společně s unikátním konstrukčním řešením celého stroje zajišťuje bezporuchový provoz. Konstrukce shrnovačů Star pak směřuje ke stále větším záběrům a delší životnosti rotorů. K dispozici jsou jak jednorotorové nesené modely se záběrem 3,00 až 4,70 m a osmi až 12 hrabicemi, tak i dvourotorové návěsné shrnovače o záběru 3,60 až 7,60 m s možností vytvářet jeden nebo dva stranové řádky. Ve výrobním programu jsou také sběrací vozy Senator s objemem ložné plochy 17 až 28 m3.

Velký výběr dopravní a aplikační techniky
Druhá, poměrně nová značka techniky v portfoliu společnosti Unicom Agro, pochází opět ze slovinska. Jde o firmu Farmtech, která se specializuje na jednonápravové, tandemové a dvounápravové třístranné sklápěče s celkovou hmotností od 4 do 20 tun a rozmetadla statkových hnojiv od 4 do 22 tun celkové hmotnosti.
Nejmenší jednonápravové návěsy EDK mají celkovou hmotnost 5 až 8 tun a objem ložného prostoru 5 až 9 m3, lze u nich volit různou výbavu i pneumatiky. Všechny větší tandemové návěsy (TDK) s celkovou hmotností 8 až 20 tun a objemem ložného prostoru až 25 m3 jsou dimenzovány na 30% přetížení, v jejich základní výbavě jsou vzduchotlaké, dvouokruhové brzdy se systémem ALB. Stejnými brzdami jsou vybavené i dvounápravové přívěsy ZDK s celkovou hmotností 8 až 18 tun a objemem ložného prostoru až 20,5 m3. Ve výrobním programu najdeme i speciální tandemový návěs s výškou výsypné hrany až 3,30 m, celkovou hmotností 20 tun a objemem ložného prostoru 15,5 m3, který jistě nalezne široké uplatnění nejen v zemědělství, ale i v jiných odvětvích (v pískovnách, v dopravě apod.).
K nejmenším rozmetadlům statkových hnojiv patří model Minifex – lehké jednonápravové rozmetadlo s celkovou hmotností 4 až 5,5 tuny, s vertikálními frézovacími válci a s řetězovým podlahovým dopravníkem s pevností 8 tun. Větší model Superfex s jednou nebo tandemovou nápravou a celkovou hmotností 6 až 10 tun je vybaven rozmetacím ústrojím s vertikálními, popř. horizontálními válci, rozmetacími kotouči a řetězovým podlahovým dopravníkem s pevností 12 tun. Rozmetadlo lze jednoduše přestavět na velkobjemový návěs. K největším modelům patří rozmetadla Megafex s tandemovým podvozkem, celkovou hmotností 14 až 20 tun a objemem ložného prostoru až 22 m3. V základní výbavě jsou vzduchotlaké brzdy se systémem ALB, rozmetací ústrojí s horizontálními frézovacími válci a rozmetacími kotouči a řetězový podlahový dopravník s pevností 25 tun. K volitelnému vybavení patří například vlečná-řízená zadní náprava, zdvih přední nápravy, elektrohydraulické ovládání, počítač a velký výběr pneumatik.

Eletrika místo kardanu
Pravděpodobně nejmenšími stroji z nabídky společnosti Unicom Agro, a. s., jsou malá rozmetadla Lehner s objemem průhledného zásobníku 100 až 250 litrů a rozličným způsobem připojení (do tříbodového závěsu I a II, na nosníky kypřičů, diskových bran, ale i bočnice vysokozdvižných vozíků a jiných energetických prostředků). Místo vývodového hřídele pohání zařízení elektromotor o výkonu 180 W napájený z autobaterií energetického prostředku. Pomocí hradítka a rozmetacích kotoučů z nerezové ocele lze plynule měnit záběr od 2 do 24 m, plynule lze nastavovat i aplikované množství. Tato rozmetadla mají nový systém ovládání prostřednictvím řídicího panelu v kabině řidiče, vylepšena je i signalizace naplnění zásobníku, kdy se tlak v násypce snímá potenciometrem. Chybí tak senzor náchylný k poškození. Zajímavá je i optická a akustická indikace poruch.
Dnes je k dispozici 15 různých modelů ve třech výrobních řadách. Řada SuperVario slouží k setí meziplodin při podmítce či jiném zpracování půdy. Řada Polaro je určena především k zimnímu posypu komunikací solí, pískem nebo jemnou drtí do průměru asi 4 mm. Rozmetadlo lze snadno připojit k malotraktorům či jiným mechanickým prostředkům, které se využívají k zimní údržbě. Poslední skupinou jsou rozmetadla řady Greener, hodí se zejména k hnojení trávníků a sportovišť různými granuláty. V současné době je o tato zařízení velký zájem, každý rok se jich prodá více než čtyřicet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *