01.07.2015 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní technika zvyšuje efektivitu výroby

Zpracování půdy představuje klíčovou agronomickou operaci, jejíž správné provedení má zásadní význam pro úspěšnou vegetaci následných plodin, a tím i rentabilitu rostlinné výroby. Zároveň se jedná o nemalou položku v oblasti celkových nákladů. Využíváním moderního strojového vybavení a sestavení technologických linek tak, aby co nejlépe odpovídaly půdním a klimatickým podmínkám a osevnímu postupu, lze docílit snížení nákladů při zachování vysokých výnosů.

S těmito cíli vyvíjí svůj ucelený sortiment strojů také firma Lemken. Jedná se o výrobce zemědělské techniky s velkou inovativností, danou blízkostí k praxi a ke svým zákazníkům. Lemken vyvíjí svou techniku na základě dialogu se zemědělci, s využíváním pečlivých polních testů a podle vlastní filozofie. Přitom klade důraz na její správnou funkčnost a snadné ovládání.

Stroje pro výkonnou podmítku

Pro rychlou a efektivní první podmítku při zpracování rostlinného materiálu se osvědčují talířové podmítače Rubin 9. Velmi dobře se uplatní též při zpracování porostu zeleného hnojení. První či opakovanou podmítku spolu se zpracováním půdy do větších hloubek umožňují podmítače Rubin 12, jejichž vykrajované talíře mohou pracovat v hloubkách až do 20 cm. Jejich současná konstrukce vzešla z náročných polních testů a výsledkem je perfektní udržování nastavené pracovní hloubky a eliminace stranového tahu, takže tažný prostředek není strojem negativně ovlivňován.

Lehčí talířové brány Heliodor jsou určeny jak k podmítkám na lehkých a středních půdách, tak i k přípravě půdy před setím.

Osvědčené nářadí ještě zdokonaleno

Lemken vyrábí stroje jak pro klasické hospodaření s využitím pluhu, tak i pro bezorebné technologie. Pluh zůstává osvědčeným strojem pro zpracování půdy i za velice obtížných podmínek tak, že veškerá organická hmota je zaklopena do půdy. Firma má nejenom širokou nabídku orebních těles pro všechny typy půd, ale i bohatý sortiment dalšího příslušenství, umožňující pluh vybavit tak, aby jeho práce odpovídala požadavkům. Například nastavování předradliček se provádí zcela bez použití nářadí. Jak nesené, tak i návěsné pluhy Lemken mohou být agregovány s půdními hrudořezy, které citelně usnadňují a zrychlují následné zpracování půdy a omezují ztráty půdní vlhkosti.

Pro přípravu seťového lůžka firma Lemken vyrábí pasivní kombinaci Kompaktor, která tuto práci provádí precizně a v průběhu jediného přejezdu. V záběrech až do dvanácti metrů je možné v agregaci s traktory vyšší výkonové třídy provádět přípravu půdy až na 100 hektarech za jednu prodlouženou směnu. Lehčí a jednodušší variantou je Korund, vyráběný v neseném provedení. Zvláště v kombinaci se secími stroji a na lehkých půdách se uplatňuje krátká kombinace Quarz.

Široké možnosti využití jednoho stroje

Strojem pro univerzální využití na všech typech půd v klasické i konzervační technologii jsou rotační brány Zirkon. Stroj nové řady Zirkon 12 může být vyroben v levnějším provedení, pokud by zákazník bohatou výbavu nevyužil. Naopak pro náročné zájemce je možné rotační brány špičkově vybavit, což dovoluje modulární systém.

V technologiích bez orby plní úlohu základního zpracování půdy většinou radličkový kypřič. Se zohledněním nejnáročnějších požadavků pěstitelů firma Lemken vyvinula a stále zdokonaluje své intenzivní kypřiče Karat. Jeden stroj lze na podniku využívat jak k podmítkám, tak i přípravě půdy před setím nebo i k prohlubování a eliminaci utužených půdních vrstev. Tento způsob využití je stále populárnější a zlepšování půdní struktury podporuje zvláště u ozimé řepky růst kořenů a vláhový režim půd.

Specialistou pro mělké a středně hluboké zpracování půdy jsou kypřiče řady Kristall 9. Dvě řady radlic s velkou roztečí poskytují dobrou průchodnost hmoty, zároveň v celé šířce záběru rovnoměrně zapravují rostlinné zbytky. Tohoto efektu dosahují zásluhou speciálních radlic Trimix. Nabídku popsaných strojů doplňuje bohatý program válců pro nejrůznější podmínky.

Lemken Czech, s. r. o.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down