27.11.2023 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní trendy zakládání porostů

Aby se jakékoliv vize úspěšné zaváděly do zemědělské praxe, musejí nové technologie či postupy pracovat především se standardní, sériově vyráběnou technikou. Přitom pro zemědělce nejsou ani tak podstatné konstrukční prvky strojů, jako jejich agronomické vlastnosti: jestli splňují agronomické požadavky na zpracování půdy, ukládání osiva, variabilní hnojení či cílenou aplikaci pesticidů. A nutno dodat, že současná technika pro správné založení porostu je k dispozici.

Současné trendy směřují k pásovému zpracování půdy, cíleným výsevům více plodin najednou včetně pomocných, pásové aplikaci pesticidů, hnojení v určitých zónách při zpracování půdy a setí, inokulaci a přesnému setí se širšími řádky. Tyto postupy lze využít u většiny plodin. Velký přínos mají také technologie Controlled Traffic Farming (CTF), tj. technologie řízených pojezdů po poli, kdy technika pojíždí neustále pouze v přesně vymezených kolejích Jde o důležité opatření především z pohledu omezení narušení struktury půdy a zhutnění. Až několikanásobně se může zlepšit infiltrace vody a zvýší se i její retence v půdě. Kombinací bezorebných technologií s meziplodinami a CTF lze omezit ztráty vody o více než 100 mm/rok, která je pak k dispozici v letním suchém období.

Jaro s technologií strip-till

Dnešní multifunkční stroje disponují širokými možnostmi pásového zpracování půdy, setí různých plodin včetně aplikace hnojiv či pesticidů. Během jednoho přejezdu se zpracuje jen úzký pás, takže zbytek plochy zůstává neporušen. Pásové zpracování půdy přináší mnoho výhod. Strniště chrání půdu před erozí či rozbahněním a posklizňové zbytky na povrchu brání odpařování a povzbuzují důležitou aktivitu červů a žížal. Neporušená půda poskytuje nezbytnou kapilární vláhu pro rychlé klíčení, přitom je bohatá na okamžitě dostupné živiny, kyslík a vodu, což podporuje rychlý a zdravý rozvoj kořenů. Obdělaný pruh je mineralizován, obsahuje dostatek živin a zajišťuje dobrý kontakt osiva s půdou.

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 48*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down