Moderní způsob nákupu a prodeje nové či použité techniky

Předním iniciátorem prodeje techniky formou veřejné dražby je společnost Ritchie Bros Auctioneers. Společnost má centrální sídlo v Kanadě ve městě Burnaby na předměstí Vancouveru a další sídla na 110 místech v 25 zemích. Dále provozuje 44 aukčních síní na celém světě. Firma Ritchie Bros Auctioneers se zabývá celosvětovým prodejem formou nevyhrazených veřejných dražeb s nabídkou široké škály použitých a nevyužívaných průmyslových položek (převážně strojů), včetně zařízení pro nákladní silniční či námořní dopravu, stavebnictví, zemědělství, či manipulaci s materiálem, lesnictví, těžbu ropy nebo nerostných surovin.

Je tak možnost využít výhodných cen z velkého výběru nové skladové – předváděcí či použité zemědělské techniky: včetně traktorů, přívěsů, technologie a zařízení pro chov zvířat, sklizně a manipulace s obilím od předních výrobců zemědělské techniky. Mezi nejfrekventovanější patří značky John Deere, Deutz-Fahr, New Holland, Case IH, Same, Fendt, Claas, Krone a mnoho dalších.

Na aukcích jsou veřejné dražby. Každý registrovaný účastník je osobně pozván na nabídku použité zemědělské techniky, nebo má možnost se účastnit on-line formou z pohodlí svého domova. Každá položka se prodává v den aukce bez minimální nabídkové hodnoty nebo minimální prodejní ceny. 

Během let došlo ke změně ve způsobu zviditelnění dražených strojů a zařízení, a to najížděním na speciální rampy před publikum. Tento obchodní přístup vyzvedává formy aukce do oblasti umění či práce s designem, kde potenciální zájemce o koupi sedí a čeká na stroj či mobilní zařízení, které se po dojetí na střed rampy, následně stává „hlavním středem zájmu“ , řekněme umělecké show. Každý stroj je očíslován, a jak se dostane k dražení, licitátor začne s žádostí o přihazování nabídek. Zástup zájemců pak signalizuje jejich případnou nabídku zvednutím „BID tabulky “, která na oplátku signalizuje dražitelům, kdy může být nabídka provedena. Licitátor zvyšuje cenu vyvolání, dokud jsou k dispozici další nabídky. 

Na aukcích společnosti Ritchie Bros., jsou  nabídky vyvolávány,   dokud v průběhu jedné minuty dochází  k přihazování, Aukce je ukončena voláním licitátora, že položka byla „prodána!“ nejvyšší nabídce.*

 

Vojtěch Hubálek, DiS.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *