30.08.2023 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Modré stroje na rodinné farmě

Na farmě rodiny Čížkových se už před mnoha lety zabydlely modré stroje Lemken a i dnes se na zpracování půdy a setí velkou měrou podílí. Nejnovějším přírůstkem je pětiradličný pluh Lemken Juwel, který nahradil svého staršího kolegu.  Zpracování půdy má dále na starosti tažený talířový podmítač Rubin a setí zajišťuje starší secí kombinace s rotačními bránami Saphir.

Statek rodiny Čížkových se nachází se v krásné krajině plné rybníků nedaleko malé obce Střelskohoštická Lhota v oblasti, které se dříve říkalo Prácheňsko. O důvodech koupě techniky Lemken a také o zkušenostech s modrými stroji pocházejícími z Německa jsem si povídala přímo s majitelem statku Františkem Čížkem.

Rostlinná i živočišná výroba

V současné době hospodaří Čížkovi na výměře 195 ha. 50 ha zaujímají trvalé travní porosty a zbytek je orná půda, na které pěstují obiloviny především pšenici a ječmen, dále řepku, hrách jako mezipodinu a brambory. Co se týká živočišné produkce chovají Čížkovi masný skot plemene Charolais a odchovávají telata asi od 35 krav. Jalovičky se prodávají jako zástav a býčci se většinou vykrmují do porážkové hmotnosti. Chovají také prasata v uzavřeném obratu stáda, které čítá 52 prasnic. To vše zvládají pouze v rámci rodiny. Což by nejspíš nebylo možné, kdyby statek nebyl vybaven moderní technikou.

Zpracování půdy a setí v modré barvě

Jako první z dnešní trojice strojů Lemken začal u Čížků pracovat secí stroj Saphir. Nicméně i oba mladší stroje byly tou dobou na dvoře zastoupeny svými staršími generacemi a menšími modely. Lemken se zkrátka u Čížků osvědčil. „Jsou to robustní stroje, které něco vydrží“ říká František Čížek. Předešlá generace strojů na zpracování půdy měla menší záběr a byl jím nesený talířový podmítač Rubin 9 s pracovním záběrem 3 m a čtyřradličný pluh VariOpal 7, jištěný nonstop mechanicky pružinou. Pak ale přišly silnější traktory, a tak mohl narůst i pracovní záběr. Dnes tedy na statku pracuje talířový podmítač Rubin 10 v tažené verzi s pracovním záběrem 4,5 m a plně vybavený pětiradličný pluh Juwel 7. Oba stroje jsou agregovány s traktorem John Deere o výkonu 195 koní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down