29.11.2022 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti biopaliv u současných traktorů

V současné době existují i v zemědělské technice sklony k hledání možných alternativních zdrojů pohonu, které by zajistily snížení emisí oxidu uhličitého. Byť je k dispozici několik různých druhů těchto pohonů, každý z nich má své přednosti a nedostatky. Nicméně s biopalivy a s k nim přizpůsobenými traktory již nyní je k dispozici funkční technologie.

Určitým druhům alternativních pohonů lze uznat snížení emisí oxidu uhličitého, nicméně při stejné velikosti a hmotnosti traktoru nedokážou zajistit shodnou úroveň výkonu. Buď se tedy nádrže či baterie výrazně zvětší, anebo pak bude doba práce traktoru s velkým zatížením tak krátká, že nelze hovořit o pro praxi zralém řešení.

Pohon na elektřinu se vyznačuje menšími rozměry, značnou flexibilitou a nízkou hmotností – pokud ovšem bereme v potaz samotný elektromotor. Baterie jsou zatím stále ještě příliš veliké, těžké a s nízkou kapacitou, aby dokázaly po delší dobu napájet těžce pracující traktor.

Mnohem slibnější jsou biopaliva. Pro praktické využití již jsou k dispozici. Dobrou alternativou je řepkový olej, jenž jako palivo dodá 93 procent energie, kterou dodává traktoru nafta. Dokonce je možné s řepkovým olejem jako palivem snížit úroveň emisí o 93 procent.

Ozimou řepku pěstuje velké množství zemědělských podniků. Lisovaný olej je tedy podnikům k dispozici a velké plochy řepky vlastní potřebu podniku pokryjí, přitom využití jako palivo nepředstavuje konkurenci využití řepky v potravinářském průmyslu.

Pro využití řepkového oleje či jiných biopaliv jsou ale zapotřebí provést úpravy na traktorech. Pohonný systém musí být upraven v oblastech startování za studena, výkonu motoru, úpravy spalin a mazání motoru. Uvedeným výzvám se postavil výrobce John Deere ve svém projektu Multi-Fuel-Traktor. Tento traktor z řady 6R může využívat jako palivo různé látky: naftu, bionaftu, chemicky nezměněný rostlinný olej P100 a hydratovaný rostlinný olej (HVO). Lze využívat i směsi jmenovaných druhů biopaliv. Díky senzorům systém sám pozná, jaké palivo je zrovna natankováno. Motor bude pracovat zcela bez omezení v oblasti svého výkonu, nevykazuje ani zvýšení spotřeby. Přitom bez problémů splňuje limity emisní normy Stupeň V.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down