Na bramboráře se nezapomíná

Loňský rok byl pro pěstitele brambor složitý i v tom, že podstatná část sklizně probíhala za sucha, v tvrdých podmínkách, a hroudy dělaly mnohým pěstitelům velké problémy. Značně poškozovaly hlízy, což se projevilo ve větším odpadu i vyšších ztrátách při skladování a následně také v nižším zpeněžení produkce a v horším ekonomickém výsledku.

Třeboňská společnost U + M Servis představila na letošním veletrhu Techagro inovovaný dvojřádkový sklízeč Grimme SE 150-60, který již umí, díky novému druhému rozdružovadlu, tyto problémy eliminovat. U původního sklízeče Grimme SE 150 60 tvořily druhé rozdružovadlo podélný ježkový pás s dvojitým stíracím válcem. Základem nového druhého rozdružovadla, které funguje částečně na principu překulování a spolehlivě oddělí i tvrdé hroudy a kameny, je strmý vynášecí pás. Z něho dopadá vyoraná hmota na ježkový pás, na němž se kameny a hroudy zachytí hned na kraji. Odtud jsou unášeny ke stíracím prstům, které je umístí na příměsový pás. Brambory se skutálejí po ježkovém pásu dále a pak jsou stíracími prsty podávány na přebírací stůl.
„Nejde o jedinou inovaci u tohoto u nás oblíbeného sklízeče,“ říká Ing. Daniel Trefil z třeboňské společnosti. „Konstruktéři firmy Grimme prodloužili o dvacet centimetrů oj, čímž se značně zlepšilo otáčení na souvrati, stejně jako celková manévrovatelnost. Výrazně se zmenšil poloměr otáčení celé soupravy. Inovovaná je také elektronika. Nový ovládací modul VC 50 je vybaven dotykovým barevným displejem, který usnadňuje práci obsluhy, má lépe rozkreslené funkce a je mnohem přehlednější. Tento ovládací modul se nechá využít i na jiných strojích Grimme, například u sazeče či separátoru. Na přání lze dodat i univerzální ovládací terminál CCI, který lze využít nejen u strojů Grimme, ale také u techniky značek Lemken, Amazone, Krone, Kuhn, Rauch či Bergmann. Modul CCI oceněný na loňském veletrhu Agritechnica v Hannoveru umožňuje optimální nastavení, jehož výsledkem je vysoká kvalita práce, velký výkon a komfortní ovládání. Právě u velkých podniků a podniků služeb s rozmanitým strojovým parkem slouží tento koncept ovládání ke zlepšení a zjednodušení práce.“
Novou elektroniku má i separátor Grimme CW/CS 150, vpředu zcela změněnou, mnohem lépe zakrytou a více odolnou proti prachu a poškození. Pěstitelé brambor u něj určitě ocení i hřídel ROTA-Power, která narušuje ulehlou vrstvu ornice a tím zaručuje její lepší prosetí. Výsledkem je větší prosévací výkon až o 25 % v porovnání s běžnými stroji a menší opotřebení hvězdicových válců a prosévacích pásů. Díky průběžné radlici s aktivním ROTA-Pover nabíráním má uvedený separátor i menší tahový odpor, takže se k práci může využít slabší traktor s nižší spotřebou nafty.
Dalším vystaveným exponátem na stánku U + M Servis byl nový typ dvouřádkového sazeče Grimme GL 42T s řemenovými sázecími jednotkami. Tento stoj byl poprvé dodán na náš trh v roce 2008 a v současné době jde už o čtvrtý sazeč prodaný v České republice. U tohoto stroje oceňují pěstitelé brambor především možnost sázet různě veliké hlíz bez nutnosti časově náročných úprav a vyšší pojezdovou rychlost a tím i vyšší sezónní výkon.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *