10.11.2023 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na čele trendů již padesát let

Jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších produktů firmy Claas jsou řezačky Jaguar. Tyto samojízdné stroje vznikly jako další vývojový krok po řezačkách tažených v reakci na stoupající výměry kukuřice. První samojízdná sklízecí řezačka v osivově zelené barvě spatřila světlo světa v roce 1973. Byl to jeden z milníků v historii Claasu - v dalším vývoji se Jaguar výborně osvědčil na trzích celého světa.

Na konci šedesátých let minulého století se kukuřice dostala u zemědělců do takové obliby, že stávající technologie sklizně, založená na využití převážně nesených anebo tažených traktorových řezaček, se začala dostávat na meze svých možností. Specialisté na sklizňové technologie firmy Claas rozeznali potenciál nového segmentu velmi rychle a rozhodli se nabídnout zemědělcům výkonnější samojízdný stroj. V červnu 1973 tak Claas zahájil sériovou výrobu prvních samojízdných sklízecích řezaček pod označením Jaguar 60 SF.

Zájem roste geometrickou řadou

Záběrem adaptéru se první generace od traktorových řezaček příliš neodlišovala. Claas dodával Jaguar 60 SF spolu s dvouřádkovým adaptérem na kukuřici, nicméně i tak se v prvním obchodním roce 1972/1973 prodalo 33 kusů.  Doba od prvních výkresů po zahájení sériové produkce nebyla nijak dlouhá, protože se podařilo šikovně zkombinovat některé konstrukční celky tažených řezaček Jaguar 60 s osvědčenými celky z mlátiček Claas. Posunout sklizeň kukuřice dopředu se podařilo - Claas Jaguar 60 SF dosahoval citelně vyšší plošné výkonnosti, než traktorové tažené řezačky.

Zemědělci, kteří si mohli samojízdnou řezačku vyzkoušet, už zpátky k traktorové nikdy nechtěli. Jaguar 60 SF byl v porostu prostě pohyblivější a při obsekávání rychlejší. Kromě toho vůbec poprvé dovoloval prosekávání porostů.

Změny v oblasti vkládání

První stroj umožnil firmě Claas získávat zkušenosti s výrobou a prodejem samojízdných sklízecích řezaček. Zároveň byly postaveny vhodné základy pro pokračování vývoje. Dalším krokem byl větší, výkonnější a pohodlnější Jaguar 80 SF. Úplně nově měl tento stroj oddělené vkládací a řezací ústrojí – domeček s vkládacími válci byl samostatně usazen před domečkem s řezacím bubnem.

Výročí se začne slavit na Agritechnice

V letošním roce tak uplynulo již padesát let od začátku výroby sklízecích řezaček Jaguar. Firma Claas neponechá jubileum řezaček Jaguar jen tak bez povšimnutí. Oslaví jej speciální edicí. Jubilejní Claas Jaguar bude na první pohled nápadný polepy s jubilejní siluetou, nebudou chybět výjimečné prvky výbavy a speciální paket pro obsluhu. První příležitostí ke zhlédnutí výjimečných kusů budou mít zájemci na veletrhu Agritechnica 2023 v Hannoveru. Řezačky Jaguar v limitované speciální edici budou vystaveny na stánku firmy Claas v hale č. 13. V průběhu roku 2024 se pak jubilejní divoké kočky blýsknou na různých předváděcích akcích.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down