Na české kameny finská technika

Nejen v podhorských oblastech se mnozí zemědělci potýkají s vysokým podílem kamenů v orné půdě. Tento problém je stojí každý rok mnoho zbytečné práce, ale i finančních prostředků, nehledě na starosti s poruchami moderní a drahé zemědělské techniky, pokud se s ležícím kamenem střetne. Právě do kamenitých oblastí je určen stroj na sběr kamene Kivi-Pekka od finského firmy Pel-tuote, který je v sortimentu třeboňské společnosti U + M Servis, s. r. o.

Finský výrobce vyvíjí a konstruuje tyto stroje v úzké spolupráci s místními zemědělci, kteří mají ještě větší problémy s kameny než čeští pěstitelé. Díky dlouhodobému a kontinuálnímu vývoji dosahují stroje na sběr kamene Kivi-Pekka vysoké kvality práce. Ročně se jich vyrobí téměř osmdesát v záběru 4, 5 a 6 metrů.

Jednoduché bez elektroniky
Sběrače kamene Kivi-Pekka odstraňují z pole kameny veliké 25 až 300 mm v maximální hloubce 5 až 10 cm. „Využívají se před setím po podmítce a nejlépe po další kultivaci, kdy se ornice nakypří a kameny se vyzvednou na povrch,“ vysvětluje týdeníku Zemědělec Ing. Karel Hanyk, ředitel třeboňské společnosti. „Jeden z našich zákazníků na Klatovsku ho využívá i při zatravňování, čímž výrazně eliminuje následné problémy s technikou při sklizni pícnin. A nemůže si ho vynachválit“
Jde o velice jednoduchý stroj s minimem elektroniky. Na obou stranách umístěné prstové rotory se otáčejí proti směru pohybu stroje po pozemku a stahují kameny do středu stroje. Odtud se přesunují pomocí prstů zvedacího bubnu přes síto ne zeminu, jež minimalizuje ztráty půdního humusu, do zásobníku kamene o objemu 1,5 až 2 m3. Po jeho naplnění se kameny bez příměsí, které lze využít k opravám polních komunikací a různým stavebním pracím, vyprázdní na dopravní prostředek nebo na okraji pole. Kapacita zpracování se u sběrače s nejširším záběrem pohybuje kolem 1200 kg zeminy za minutu.

Klínový řemen místo řetězu
Sběrač kamene Kivi-Pekka je energeticky nenáročný, ke střednímu modelu stačí traktor s výkonem motoru kolem 80 koní. Doporučená rychlost je 3 až 6 km/h. Stroj je připojen k energetickému prostředku pomocí oje, která odlehčuje spodní závěs traktoru a udržuje tak konstantní hloubku zpracování půdy i při plošných nerovnostech. Pracovní hloubka se nastavuje pomocí hydraulického třetího bodu. Tažné zařízení umožňuje připojit sběrač kamene přesně za vývodovým hřídelem traktoru, takže se nemusí používat široce výkyvný kloubový hřídel. Tlumič zpětných rázů namontovaný na vrchním vedení odlehčuje hmotnost přenášenou na traktor a tím ho chrání před poškozením od kamenů pevně usazených v půdě. Modely se záběrem pět a šest metrů mají zdvojenou nápravu, lze vybírat ze třech různých rozměrů kol.
Celý stroj pohání vývodový hřídel. Vzhledem k vyrovnanému chodu a eliminování rázů od kamenů se hnací síla přenáší na pohyblivé části stroje pomocí speciálně zesílených klínových řemenů. K dlouhé životnosti sběrače pak přispívá především speciální konstrukce a ložiska SKF.

Výbava na přání
Na přání lze sběrače kamene Kivi-Pekka vybavit samostatným hydraulickým zvedacím zařízením. Jedním hydraulickým válcem se mohou na obou stranách umístěné prstové rotory v případě potřeby okamžitě vyzdvihnout. Řidič tak může přestavit sběrač z pracovní do transportní polohy a naopak, aniž by musel opustit traktor. U základní verze se prstové rotory zvedají pomocí hydrauliky zásobníku na kameny. Sběrač lze vybavit i zařízením, které v prašných podmínkách, kdy obsluha nemůže pozorně sledovat práci rotorů, hlídá jejich otáčení a činnost prstů. Usnadňuje se tak nejen práce obsluhy, ale zmenšuje se i případné riziko poškození klínových řemenů.
„Masivní sběrače Kivi-Pekka jsou vyrobeny z kvalitní vysokopevnostní švédské ocele, takže opotřebení pracovních orgánů na hřebeni je i po pěti stech hektarech minimální,“ tvrdí Karel Hanyk. „Kované hlavy prosévacích prutů eliminují nebezpečí, že kameny zůstanou vězet v roštu. Prsty zvedacího bubnu jsou opatřeny přídavnými opěrnými pružinami o síle dvanáct milimetrů, což vede k prodloužení životnosti až o třicet procent. Se sběračem kamene Kivi-Pekka se budou moci podrobně seznámit i návštěvníci letošního veletrhu Techagro v expozici společnosti U + M Servis v pavilonu B.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *