Na dotek technologiím budoucnosti

Značka Case IH se postarala o řádnou dávku pozornosti – na svém stánku na veletrhu SIMA prezentovala svůj autonomní traktor. Již skutečnost, že Case IH obdržel za koncept ACV stříbrnou medaili v soutěži SIMA Innovation Awards, dávala tušit, že by tento stroj mohl být na veletrhu k vidění. A skutečně – pyšnil se přímo uprostřed expozice, kde byl díky svým rozměrům a netradičnímu vzhledu také středem pozornosti všech jejích návštěvníků.

Hned na úvod je třeba sdělit, že nejde o „Magnum bez kabiny“, a jako jediný ze všech traktorů na stánku byl prezentován bez údajů o výkonu motoru, typu převodovky, zvedací síle závěsu, hmotnostech atd. Ojedinělý exponát má označení ACV, což je zkratka od Autonomous Concept Vehicle – koncept autonomního stroje. Prezentuje spíše než jeden model traktoru novou technologii plně autonomního pracovního stroje, kterou Case IH vyvinul a nyní jí testuje.

Tým odborníků, který se tomuto projektu věnuje, zvolil pro testování stroj na bázi traktorů Magnum, protože se předpokládá využití autonomních strojů v oblastech s velkovýrobními podmínkami. Zpracování půdy či setí na velkých výměrách, bez vlivu lidské únavy či jakýchkoli provozních přestávek, představuje vhodnou možnost využití autonomních traktorů, tedy takových, které nevyžadují v místech svého nasazení dozor. Postupně by pak bylo možné novou technologii pokročilé autonomity uplatnit i u jiných sérií traktorů.

Koncept Case IH ACV měl na veletrhu SIMA v Paříži v letošním roce svou evropskou premiéru.*

Více informací v časopise Mechanizace zemědělství 5/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *