04.07.2022 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na farmě stačí dvě značky strojů

Farma Moravec, s. r. o., z Olešnice nedaleko Týniště nad Orlicí obhospodařuje 360 hektarů zemědělské půdy a v současnosti si vystačí jen se dvěma hlavními značkami strojů. Závěsnou techniku Kverneland, ať už na zpracování půdy, sklizeň pícnin či ochranu porostů tahají pouze české traktory Zetor. První traktor Zetor 6911 nahradil na poli živého koně a pak už to šlo ráz na ráz až k nejmodernějšímu modelu Zetor Crystal 170 HD.

Velkou roli při obnově strojového parku v Olešnici sehrála společnost AGRICO z Týniště nad Orlicí, která má uvedenou techniku ve svém portfoliu a také u ní zabezpečuje kvalitní servis a rychlé dodávky náhradních dílu. To bylo a je pro Jiřího Moravce, bratra Josefa a jeho syna Josefa Moravce, kteří na farmě pracují, rozhodující. Samozřejmě u uvedených strojů oceňují i technickou vyspělost, veliký výkon, snadnou obsluhu a spolehlivost.

„Rostlinná výroba vyžaduje kvalitní, spolehlivou a výkonnou techniku,“ říká Jiří Moravec. „Začínali jsme na čtyřech hektarech s jedním koněm, s nímž bratr stahoval dřevo v lese. A jak se výměra postupně rozrůstala, kůň už nestačil a byly třeba stroje. Tím prvním s motorem byl traktor Zetor 6911, který otec dostal v restituci, pak jsme si pořídili Zetor 5211 a s odstupem času typ 10540, který má dnes najeto už 16,5 tisíce motohodin. A teprve v současnosti je na generálním servisu v Týništi nad Orlicí. Potom posílil strojový park traktor 12045, který nám už po čase nestačil a přišlá éra modelů Forterra: nejdříve typ 140 HSX, pak Forterra 135 a nakonec model 130 HSX. Letos na jaře přibyl na farmu Zetor Crystal 170 HD. V současnosti využíváme sedmičku českých traktorů, na něž nedáme dopustit.“*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 27.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down