25.09.2022 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na izraelské stroje je spolehnutí

Je tomu dva roky, kdy jsem navštívila Školní zemědělský podnik v Novém Jičíně a tou dobou už dva roky ve stájích jezdil samojízdný krmný vůz RMH Premium 21, který nahradil starší poruchovější techniku. S obměnou byl podnik spokojen a letos dokonce přikoupil ještě druhý samojízdný krmný vůz stejné značky. Vozy značky RMH zastupuje v České republice společnost Lukrom, spol. s.r.o.

Jednoduchý a výkonný

Spolehlivost krmných vozů byl při výběru jedním z klíčových požadavků a stroje RMH požadavek splnily. Se spolehlivostí souvisí i robustnost strojů, jenž je patrná u obou krmných vozů. Když se zaměříme na jednotlivé části, zjistíme, že dalším velkým plusem je snadný přístup ke všem místům vyžadujícím údržbu. Oba stroje jsou osazeny motorem Volvo Penta, ale zatímco starší splňuje emisní normu stage 4F nový již musí být kompatibilní s emisní normou Stage V a k zařízením pro úpravu spalin přibyl vedle katalyzátoru a systému SCR i filtr pevných částic. Novější vůz je také o chlup výkonnější a vykonnější i nabírací fréza, která se točí vyššími otáčkami.

Pojezd je řešen hydrostaticky, poháněny jsou všechna čtyři kola, ale na rozdíl od konkurence nemá RHM v kolech hydromotory. Kola jsou poháněna mechanicky kardany a každá náprava disponuje samosvorným diferenciálem, čímž je značně vylepšen pohyb v terénu. Obě nápravy zabírají a stroj neprokluzuje. Každá náprava je pak hydraulicky odpružena, což znamená ochrana stroje před vibracemi.

Míchací vana je vyrobena ze slitiny nerezové oceli stejně jako míchací šneky a fréza. Všechny komponenty jsou bohatě dimenzované a ty velmi namáhané jsou vybaveny prvky proti opotřebení. Materiál je míchán pomocí dvou vertikální šneků, přičemž jejich práce vypadá tak, že jeden šnek materiál zachytí a podá ho druhému šneku. Trajektorie šnekovnic se překrývá, je třeba jejich správné načasování, a proto jsou pohony šneků spojeny kardanem. Pohon v podobě hydromotoru je uložen pod zadním šnekem a mezi šneky je uložena převodovka. 

K dispozici jsou tři předdefinované rychlosti. První rychlost je rezervována pro míchání, druhá pro vykládání krmiva a třetí, největší pro kompletní vyprázdnění. Výhodou třetí rychlosti je vždy čistý vůz a nesmíchání zbytku krmné dávky s další nakládkou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down