02.02.2024 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na jarní přípravu půdy s přiměřenou intenzitou

Kvalita práce při přípravě půdy a setí do značné míry rozhoduje o výši sklizně. Zasetím se vytvoří základ pro následný vývoj porostu. Aby tato operace mohla proběhnout úspěšně, je třeba vytvořit pro ni vhodné prostředí. Na jaře je třeba brát ohled na citlivost půdy k utužení a na zachování vlhkosti pro rovnoměrné vzcházení osiva.

Půda je významný produkční kapitál každého zemědělce. Způsob zpracování půdy do značné míry rozhoduje o využití potenciálu rostlinami. Představuje také operaci spojenou s významnou výší nákladů v rámci hospodaření na podniku.

Problémy se škůdci a chorobami

Využívání půdoochranných technologií sice snížilo energetickou náročnost zpracování půdy, ale v dlouhodobém horizontu se objevily problémy v oblasti ochrany rostlin. Ukázalo se, že bez pravidelného zpracování půdy do větší hloubky lze těžko udržovat hygienu půd na dobré úrovni.

Orba má svůj význam

Využívání bezorebné nebo klasické technologie je otázkou spíše názoru řídicích pracovníků, jejich zkušeností a zaměření, než velikosti podniku. V intenzivních obilnářských osevních postupech se využívá pravidelná orba jako nástroj ke spolehlivému potlačování výskytu plevelů, úklidu slámy a likvidaci výdrolu. Samozřejmostí je orba také u pěstitelů brambor; u cukrovky to již tak jednoznačné není, protože se pěstuje také na hrůbcích. Při orbě pod jařiny je výhodou to, že lze využít přirozeného období ke slehnutí půdy, takže na rozdíl od setí ozimů není třeba intenzivního nasazení pěchů při orbě a pěchovacích válců u secích kombinací.

Více informací v Zemědělském týdeníku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down