26.01.2009 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na kompaktory čeká práce brzy zjara

V Zemědělském družstvu Mělnické Vtelno se na jaře opět objeví na polích dva předseťové kompaktory Swifter SO 7000 od firmy Strom Export, s. r. o. Tak jako loni i letos bude jejich prací připravit půdu po zimě k setí.

Zemědělské družstvo Mělnické Vtelno hospodaří zhruba na 2500 hektarech. Pěstuje hlavně pšenici, řepku, ozimý ječmen, cukrovku, tritikale, žito a kukuřici. Kromě rostlinné výroby chová dojný skot a prasata. Stádo čítá kolem 400 dojnic a prasat je asi 700. Skot má k dispozici sedm hektarů pastvy.

Výměna za staré
Jak již bylo naznačeno v číslech, podnik hospodaří na docela slušném kousku země a pro takový kousek se sluší mít pořádnou mechanizaci. Do loňského roku dělaly předseťovou přípravu po orbě šestimetrové kompaktory. Dnes je nahradily nové kompaktory, sedmimetrové Swifter SO 7000 od firmy Strom Export. A jak říká mechanizátor družstva Martin Vaculík, při práci je každý metr pracovního záběru navíc znát. Jarní zpracování půdy je tak znatelně rychlejší.
Letos se nováčci v mechanizačním parku družstva Mělnické Vtelno opravdu „neflákali“ Každý má za sebou přes 700 ha. Spokojenost s výsledky jejich práce potvrdila i agronomka družstva Zdeňka Uhrová. Družstvo hospodaří klasickou orební technologií, a tak kompaktory vjíždějí do pole až po orbě. Po přejezdu kompaktoru je pole krásně urovnané, což pak následně lze ocenit při pohledu na vyrovnaný porost.
V loňském roce se nejen díky této technologii mohlo družstvo radovat z výnosu pšenice 7,5 t/ha. Ječmene sklidili zemědělci z Mělnického Vtelna 5,5 tun z hektaru, řepky 4 t cukrovky 65 tun.
Kompaktory tahají traktory John Deere. Sedmimetrový stroj utáhne i traktor o výkonu 150 koňských sil. V družstvu se před kompaktory střídají stroje o výkonu 160 – 230 koní tak, jak je potřeba. Průměrně stroje pracují na vtelnických polích v hloubce pět centimetrů.
O kompaktory je nutné se dobře starat a péče se pak vrací dlouhověkostí stroje. Ovšem dobře se starat neznamená strávit nad nimi mnoho času, stačí je jednou za dva dny namazat. Radličky jsou z kvalitního materiálu, takže jejich výměna proběhla až nyní po víc než roční práci. Po kompaktorech je už na řadě secí stroj, který je opět ze stáje John Deere a má za sebou v podniku odpracovaných už sedm let.

Swifter SO se představuje
Jednotlivé pracovní sekce kompaktoru Swifter jsou tvořeny dvěma řadami kypřicích radliček, popřípadě čtyřmi řadami gama hrotů. Pracovní nástroje jsou odpruženy listovými pery a dosahují tak velmi dobrého kopírování povrchu i při vyšší rychlosti. To je důležité zejména v dnešní době, kdy traktory bez problému větších rychlostí dosahují. Kvalitní práci kompaktor odvede i při rychlosti až 15 km/h, přičemž rázy, které nastávají, se nepřenášejí do rámu stroje, ale právě na listová pera. Také veškerá ložiska, která se kvůli vyšší rychlosti více namáhají, jsou na tuto zátěž dimenzována a vyznačují se vysokou kvalitou a dlouhou životností.
K dokonalému rozdrobení hrud slouží dvě řady těžkých crosskill válců a srovnávací lišta.
Na konci celou práci finalizuje zadní drobicí válec, který se může jednoduše vyndat.
Stroj Swifter SO je vhodný jak pro podniky, které hospodaří klasickou orební technologií, tak pro podniky upřednostňující minimalizaci. Po orbě je třeba připravit předseťové lůžko, což dokáže právě Swifter SO jedním přejezdem. V nabídce Strom exportu je Swifter SO s pracovními záběry 5m, 6m a 7m

Kolik koní potřebuje kompaktor
Pro kompaktory jsou doporučeny tyto výkony traktoru: Nejmenší kompaktor se záběrem pět metrů utáhne traktor o výkonu 140 – 170 koní, střední šestimetrový utáhne traktor s výkonem 160 – 190 koní a sedmimetrový je ideální agregovat a traktorem o výkonu 180 – 210 koní. Jelikož stroj pracuje velmi dobře i při rychlosti 15 km za hodinu, je lepší a efektivní použít výkonnější traktor.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down