Na koupi nové techniky šli od lesa

Zhruba 11 kilometrů od Žďáru nad Sázavou leží městys Bohdalov s 1200 obyvateli. V jeho vlastnictví je i 60 hektarů lesa, není proto divu, že se místní obecní úřad rozhodl využít možnosti dotačního titulu OPŽP určeného na nákup techniky vhodné pro práci v lese. Potřebnou techniku s dotací 40 procent pořídili v Bohdalově na podzim roku 2010.

Koupi nového malotraktoru a další techniky předcházelo výběrové řízení, ve kterém nakonec uspěla společnost P & L, která má své středisko ve Žďáru nad Sázavou.
„Ve výběrovém řízení jsme obeslali osm firem. Rozhodujícím kritériem byla pochopitelně cena, dále pak dostupnost servisu a také náš požadavek hydrostatického pojezdu malotraktoru. Právě posledně zmiňovanou podmínku splňovaly pouze čtyři potenciální dodavatelé, z nichž nakonec vyšla se svojí nabídkou vítězně firma P & L. Nabízený traktor Kioti se nám líbil a na tuto značku byly i velmi dobré reference z nedalekého Jimramova, kde traktor již nějaký čas pracuje,“ říká dnes již bývalý starosta Bohdalova Květoslav Šafránek.
Původně byl v hledáčku traktor s nižším výkonem, ale po specifikaci požadovaného nářadí a pracovního nasazení malotraktoru nakonec zvítězil model Kioti EX 50 HST s výkonem motoru 50 koní, hydrostatickým pojezdem, čelní hydraulikou a čelním vývodovým hřídelem. K tomu Květoslav Šafránek: „Chtěli jsme jednoduchý traktor s jednoduchou obsluhou, aby se řidič mohl co nejvíce věnovat práci s nářadím. V této kategorii jsme nemohli očekávat traktor s prostornou kabinou obvyklou u strojů vyšších výkonových tříd, ale při přejezdech na kratší vzdálenost se do kabiny dva lidé určitě pohodlně vejdou.“
Adaptéry pro zimu i léto
Zároveň s traktorem obecní úřad v rámci dotačního programu zakoupil čelní sněhovou šípovou radlici Agrometall s pracovním záběrem 2,3 metru, sněhovou frézu Inzeco SF 1500, vyvážecí vůz a mulčovač firmy Ostratický. Posledně jmenovaný stroj je vhodný k údržbě okolí lesních cest, jelikož si poradí i s malými nálety dřevin.
„Traktor jsme vybavili i zimním nářadím zcela záměrně. V létě se starají dva zaměstnanci obecního úřadu především o údržbu obce, ale v zimě pro ně takové využití nebylo. A pokud zrovna není sněhová kalamita, mohou v zimních měsících v lese bez problémů pracovat na prořezávkách i poté vyvážet dřevo, které mimochodem dostávají občané Bohdalova, jež jsou v důchodovém věku, od obce zadarmo.
Traktor i další nářadí zakoupené v rámci dotačního titulu musí pracovat pět let při lesních pracích. Ovšem po uplynutí této lhůty se nabízí i jeho další využití. Rádi bychom jej dovybavili například čelním nakladačem, podkopem a nabízejí se i další varianty přídavného nářadí,“ uvedl Květoslav Šafránek.
Obratnost a výkonná hydraulika
Modely traktorů Kioti řady EX vycházejí svoji konstrukcí z původních typů určených pro stavebnictví. Vynikají tak především svoji obratností (přední náprava natáčení 58 stupňů, poloměr otáčení 3,13 m) a výkonnou hydraulikou (až 63,9 l/min). Model EX50 je poháněn čtyřválcovým motorem o obsahu 2435 cm3. Pro práci náročnou na přesnost a plynulost je vhodná hydrostatická převodovka se třemi skupinami a tempomatem. K dispozici jsou stupně rychle – středně – pomalu (HI – MID – LOW). Zadní vývodový hřídel disponuje spínací automatikou – zdvižení zadních ramen a vypnutí vývodového hřídele. Ke zvýšení tažné síly může být pomocí pedálu zapojena také uzávěrka diferenciálu. Nechybí ani pohon všech čtyř kol zajišťující maximální trakci, výkon a odolnost. Přední náprava umožňuje montáž těžkého nářadí nebo agregaci s čelním nakladačem. Rozchod zadních kol je možné nastavit a přizpůsobit tak traktor pro práci při různých podmínkách. Obsluha ocení ergonomické řešení kabiny s velmi dobráým výhledem, topením, klimatizací i filtrací vzduchu. Pracovní nářadí ovládá obsluha pohodlně joystickem napojeným na křížové táhlo. Pohodlný přístup k motoru usnadňuje denní kontrolu nebo údržbu.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *