17.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na návštěvě v norském Naerbo

Norsko je zemí jejíž klimatické podmínky jsou jako dělané pro pěstování pícnin. Průměrné srážky 1 700 mm za rok a mírná zima dovolují farmářům provádět bez problémů tři seče za rok. Naši zemědělci, kterým se kolikrát nevyvede ani ta druhá si mohou jen povzdechnout. Na druhé straně vytrvalé srážky přes letní období, to znamená obtížné sušení pícnin, takže se jako vhodné jeví jejich senážování například od balíků. A už jsme u lisů a baliček a protože je naše pozornost zaměřena na značku Kverneland jsme i u výrobního závodu v Naerbo, který se nachází při pobřeží jižního Norska.

Tato továrna byla založena v roce 1907, Frederikem A. Underhaugem. Není bez zajímavosti, že tento pán začínal jako kovář u Ole Gabriela Kvernelanda a později se oženil s jeho dcerou. Zpočátku vyráběl jen částečně upravené kopie pluhů a bran svého tchána. Později si však přestali konkurovat a počátkem třicátých let už továrna vyvinula a začala vyrábět nářadí pro řádkovou kultivaci. Po skončení druhé světové války se výroba pluhů zastavila úplně a továrna se soustředila na stroje pro pěstování brambor a plodin s řádkovým výsevem. A na důkaz, že inflace postihuje všechny země můžeme uvést, že první vyorávač brambor stél 25 NK, zatímco nyní stojí jedno pivo asi 50 NK.
V roce 1953 byl vyroben první vyorávač brambor za traktor a byl to rovněž první exportní stroj určený pro Švédsko, Anglii a Dánsko, v roce 1963 opustil továrnu první kombajn na sklizeň brambor (byl prvním strojem svého druhu ve Skandinávii) a v roce 1986 se zařadila značka Underhaug v podstatě tam odkud vzešla, tedy pod firmu Kverneland.
Nyní má továrna v Naerbo 200 zaměstanců, rozlohu 1600 m2, a roční obrat 220 mil. NK. Své výrobky exportuje do 40 zemí světa a jedná se o kombajny na sklizeň brambor (Underhaug) a baličky (Vicon a Taarup)
Nejprodávanější baličkou je model 7335, nejvýkonnější je model T8, který by měl dokázat balit v lince se dvěma lisy. A v nabídce je i balička na hranaté balíky UN 7655. V baličkách na kulaté balíky ovládá Kverneland více než 30 % trhu, v baličkách na balíky hranaté je to přes 70 % trhu.
Žhavou novinkou továrny je Taarup Bio - lis a balička v jednom. Již jsme o ní několikrát psali, takže jen připomenu, že tento stroj zabalí balík přímo v lisovací komoře. Je velmi zajímavé porovnat tento systém s klasickou kombinací odděleného lisu a baličky, a agregací lisu a baličky (souprava, či oba stroje na jednom podvozku).
Klasický lis s pevnou komorou na balíky o rozměru 1,2 x 1,2 m váží asi 2,7 t. Výkon baličky představuje při průměrném výnosu kapacitu asi 30 balíků za hodinu a ve výnosných podmínkách asi 45 balíků za hodinu. Podobná je i výkonnost lisu. Taarup Bio váží 3 t, a jeho výkonnost je 26 až 27 balíků za hodinu v průměrných a 36 až 38 balíků ve výnosných podmínkách. Kombinace lisu a baličky váží 4,5 až 5 t a dokáže slisovat a zabalit 27 až 29 balíků za hodinu v průměrných a 38 až 42 ve výnosných podmínkách. Tato verze je tedy nejvýkonnější, což je pochopitelně způsobeno tím, že lisuje a balí současně a teoreticky tak nemusí zastavovat. Naproti tomu Bio musí při balení zastavit. Ovíjí však velmi rychle takže výsledná výkonnost je hodně podobná té jakou má kombinace lisu a baličky.

Vše pro brambory

Sortiment strojů na pěstování brambor je tvořen sazeči a sklízeči. Nejmenší sazeče jsou dvouřádkové se zásobníkem na 650 až 1000 kg, meziřádkovou vzdáleností 70 až 90 cm a s možností přihnojení či aplikace pesticidů. Dále jsou sazeče 4řádkové mezi něž patří i nejprodávanější Underhaug 3200, který je tažený a má zásobník na 2500 kg sadby a sortiment uzavírá provedení šestiřádkové, se zásobníkem na 5 000 kg brambor.
Sklízeče začínají u jednořádkového provedení jen s prosévacími pásy až po dvouřádkový systém s přebíracím stolem až pro 4 osoby (typy 2200, 2400, 2600).

Krátký pohled do výroby

Po prohlídce výrobních závodů různých firem jsem v pravdě řečeno neočekával ani v Naerbo nějaké zvláštní odlišnosti. A také jsem je nenašel. Výroba je klasikou, s obvyklým využitím moderních technologií i pracovní síly. Při průchodu závodem jsme si mohli všimnout CNC strojů, laserové řezačky, mokré lakovny (část barvení je prováděna ručně -–stříkací pistolí), na montážní lince bylo právě nové Bio a testem procházela balička na hranaté balíky 7655. Ale přece jen jedna zajímavost. Zatímco někde jezdí po výrobních halách na kole, jinde na tříkolkách, zde používají k rychlému přesunu koloběžky. A dobře jim jezdí nejen ty koloběžky ...

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down