Firma Agrio vznikla v roce 1993. Od rekonstrukce starších postřikovačů urazila dlouhou cestu. Postupně vyvinula tažené, nesené a samojízdné stroje špičkových parametrů. Nabídku tvoří nesené, návěsné a nástavbové postřikovače s pracovním záběrem od 12 do 36 m, s objemem nádrže od 600 do 8000 l. Samojízdné varianty jsou určeny zákazníkům, kteří požadují velkou světlou výšku strojů. V současnosti je Agrio největším výrobcem polní postřikovací techniky v České republice a jeho výrobky patří ke světové špičce.
Postřikovače vyrábí Agrio patnáct let, takže lze hovořit již o tradici. Ale ani v počátku nezačínalo Agrio od nuly, v roce 1993 koupili licenci na výrobu postřikovačů od německé firmy, která sama již tuto techniku vyráběla téměř 20 let. O postřikovačích z Agrio tak lze směle říct, že mají za sebou třicet let vývoje. Německo je také největším a též nejnáročnějším trhem. Platí v něm nejpřísnější předpisy na ochranu rostlin, okrajů pozemků nebo vodotečí. Německý zákazník vyžaduje nejvyšší kvalitu a rychlé zavádění technologických novinek. Kvalita výroby je pro něj na prvním místě. Posuzuje celkové zpracování i třeba provedení lakýrnických prací. To, co se osvědčí na náročném trhu u sousedů pak následně vyžadují i naši nebo třeba polští zemědělci, kteří jezdí na výstavy a polní dny do Německa, kde se seznámí s posledními novinkami. Jmenujme například zvětšování pracovního záběru, velikosti nádrží či maximální využití elektroniky v postřikovačích.
Navštívili jsme výrobce, abychom se tentokrát nezajímali o nové výrobky, ale podívali se na prostředí, ve kterém vznikají.
Všechno začalo v Křemži
Firma začala v Křemži, přímo uprostřed města na 1200 m2, z toho kryté prostory měly přibližně 80 m2. Během následujících let si výroba vyžádala postupné zastřešení celé plochy, ale i to bylo z hlediska nároků na moderní výrobní závod málo.
V roce 2000 proto koupilo Agrio areál bývalého zemědělského výkupu v Mříči. Když se nastěhovali do nových prostor, řešili nejdříve, aby bylo všude světlo a teplo. V další fázi následovaly nové podlahy či jeřáby na zdvihání těžkých součástek. Původně skladovací prostory byly tak v následujících letech postupně zrekonstruovány na moderní výrobní haly.
První byla kovovýroba, pak montážní hala, tryskací box a lakovna. Poslední v řadě byla elektrohala a skladovací prostory, které byly dokončeny v roce 2006. Dnes je celý areál účelně propojen, takže lze všechny výrobní prostory procházet „suchou nohou“. Celková výměra je 16 000 m2, zastřešená plocha pak přibližně 6000 m2.
Kvalitní zázemí je velmi důležité. Zatímco v roce 2006 dodalo Agrio zákazníkům 90 strojů, v následujících letech poptávka rostla, takže v loňském roce vyrobili již přes 150 postřikovačů.
Výroba v novém závodě uvolnila původní areál v Křemži, který je dále využíván pro rekonstrukce strojů a celkové posezónní opravy. Ty provádí pět servisních pracovníků zejména v zimním období. Druhá hala se využívá pro výstupní kontrolu nových strojů před předáním zákazníkovi.
Moderní výrobní prostory
„Chtěli bychom sdělit veřejnosti, že máme zázemí na úrovni vyspělé zahraniční konkurence“, byla první slova Ivana Olšana, ředitele společnosti Agrio. Výroba postřikovačů je na vysoké technologické úrovni. Celá výroba je soustředěna do jednoho areálu. Na otázku, které činnosti přenechávají subdodavatelům, odpověděl Ivan Olšan, že jsou to pouze práce na drahých jednoúčelových strojích, jejichž nákup by se podniku nevyplatil a které by rychle morálně zastaraly. Je to laserové řezání, obrábění na speciálních automatech a některé svářecí práce.
Firma má své vývojové oddělení, ve kterém pracují čtyři vývojáři. Ti soustavně zapracovávají do výroby poslední poznatky z vývoje, výstav a samozřejmě také přihlížejí k připomínkám provozovatelů postřikovačů Agrio. Z celkového počtu 66 zaměstnanců se na výrobě přímo podílí 48 pracovníků.
V Mříči se vyrábějí nové stroje od dělení materiálu, vrtání a svařování přes povrchovou úpravu – otryskání materiálu před lakováním až po průchod lakovnou a vlastní montáž.
Od prvotního zpracování materiálu až po finální elektrikářské práce na smontovaném postřikovači trvá jeho výroba přibližně osm dnů. Ve výrobním kolečku vyjížděly v loňském roce tři postřikovače týdně. Celková výroba v roce 2008 čítala přes 150 postřikovačů. Toto množství považuje Ivan Olšan za téměř stoprocentní využití současných výrobních kapacit. Absolutní maximum je někde na 180 strojích, další případné zvýšení kapacity by vyžadovalo nové řešení subdodávek a zavedení dvousměnného provozu.
Při vlastní výrobě postupuje stroj z jedné haly do druhé přes jednotlivá specializovaná pracoviště – brzdy, náprava a osazení nádrže – vyvrtání otvorů, osazení kohoutů a hadic – instalace ramen – elektroinstalace a oživení stroje.
Přibližně 90 % strojů se montuje na základě specifických požadavků pro konkrétního zákazníka. Polotovary vyrábějí samozřejmě v sériích, protože základní konstrukce je daná. Jednotlivá specifika se týkají velikosti nádrže, rozpětí ramen či doplňkové výbavy postřikovače.
Pokud se podíváme na strukturu vyráběných postřikovačů, je patrný zvýšený podíl velkých Mamutů, které tvoří přibližně polovinu výroby a jejich procento se bude do budoucna stále zvyšovat. Menší modely Napa jsou však stále žádané, např. při přechodu z nesených nebo malých a levných zahraničních tažených postřikovačů.
Trochu jiná situace je u samojízdných postřikovačů. Agrio vyrábí dva modely, menší s názvem SAMec, jehož základem je traktor Zetor Fortera, a větší Dino, jehož pohon zajišťují šestiválcové motory Deutz o výkonu 235 koní. Tyto postřikovače zůstávají zatím kusovou záležitostí. Modelu Samec byly na podzim prodány tři kusy, několik dalších je rozjednáno. Jejich většímu rozšíření brání v současné době kromě jiných skutečností i určitá nejistota zemědělců (nižší ceny plodin či mléka) a z toho vyplývající opatrnost při zvažování větších investic. Řada objednávek je tak odložena na pozdější období.
Dobrý základ do budoucna Vzhledem k tomu, že nový závod nevznikl na zelené louce, ale rekonstrukcí stávající stavby, je výsledné řešení určitým kompromisem. V tomto případě však velmi zdařilým, protože Agrio je schopno v současných náročných podmínkách efektivně vyrábět v takovém prostředí, kterým se nemohou pochlubit některé jiné, i renomované firmy.
O správně zvolené cestě hovoří i některá čísla. Podíl vývozu tvoří 65 až 70 % vyrobených strojů. Tento podíl se netýká samochodných postřikovačů, všechny vyrobené stroje (25 x SAMec a 2 x Dino) jezdí v České republice. Na tuzemském trhu je Agrio s přibližně 600 prodanými postřikovači na druhém místě, za značkou Hardi. Do Evropy již tato firma prodala přibližně 900 postřikovačů a zdárně konkuruje všem ostatním výrobcům.
Klíčové informace:
1 – Společnost Agrio působí na našem trhu již více než patnáct let.
2 – Výroba postřikovačů je na vysoké technologické úrovni.
3 – Výrobní prostory snesou srovnání s vyspělou zahraniční konkurencí.