Na obsluhu zbývá role řidiče

Během loňského mezinárodní setkání Objevte svět trávy Kverneland představila společnost Kverneland Group řadu nových strojů na sklizeň pícnin, pro něž jsou příznačné veliká výkonnost, spolehlivost, dlouhá životnost, snadné nastavení a jednoduchá obsluha. Už po roce, během letošní akce Agritechnica Previews, přišla tato norská firma u sklizňové techniky s dalšími inovacemi, které bude prezentovat na blížícím se veletrhu Agritechnica.

Společnost Kverneland Group představí v Hannoveru systém GEOMOW, který umožňuje využít celý výkonový potenciál kombinace Kverneland 53100 MT Vario. Zcela nová aplikace GEOMOW zahrnuje automatické nastavení překrytí mezi čelním a zadním žacím strojem a automatické zvedání žací jednotky (čelní i zadní) přes ovládání sekci, což zvyšuje produktivitu práce až o deset procent.

Teoretický široký pracovní záběr kolem 10 m je u žacích kombinací v praxi těžko dosažitelný. Většina řidičů se snaží zabránit  tomu, aby některá místa zůstala neposekána, čímž snižují maximální možnou výkonnost žací kombinace. Systém GEOMOW žací kombinace Kverneland 53100 MT s teoretickým pracovním záběrem až 10,2 m zajistí vždy tu nejvyšší možnou výkonnost sečení, neboť neustále rozpoznává směr pohybu traktoru, a tedy i polohu přední žací jednotky. Proto může automaticky reagovat a nastavovat ideální překrytí zadních jednotek. I v zatáčkách je každý přejezd žacího stroje s maximálním možným záběrem.

Jestliže se sklízí porost na rovném terénu, žací jednotky pracují s minimálním překrytím a celkový záběr se blíží 10,2 metru. Pokud se ale sklízí pozemek nepravidelných tvarů či jeho cípy, GEOMOW automaticky sleduje polohu čelní jednotky a v přesném časovém zpoždění mění překrytí zadních jednotek, aby nevznikaly nedosečené pruhy. Nový systém nachází uplatnění i v kopcovitém terénu, kde traktor na svahu často „ujíždí”, neboť to okamžitě kompenzuje zvýšením překrytí zadních žacích jednotek. GEOMOW zároveň ovládá automatické zvedání žacích jednotek na souvrati.*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 43.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *