Na trávník patří pravý profesionál

Mechanizace na sečení travních ploch se v průběhu jarních a letních měsíců nezastaví. Některé městské části či obce tuto práci zadávají specializovaným firmám, část z nich si zajišťuje péči o veřejné plochy ve vlastní režii. Základem je pořízení odpovídajících mechanizačních prostředků.

Jednou z obcí, které si péči o plochy veřejné zeleně zajišťuje sama, jsou Kostomlaty nad Labem v sousedství Nymburka. Vedle ploch v již jmenované obci se tři místní pracovníci starají o veřejné plochy dalších čtyř obcí – Hronětic, Lán, Rozkoše a Vápenska, jež pod Kostomlaty spadají. Celková plocha tak přesahuje 1800 hektarů a žije tam zhruba 1740 obyvatel. Z celkového rozpočtu obce ve výši 24,5 milionu korun se na údržbu zeleně a komunikací vydá ročně necelých 1,4 milionu jkorun. Maximum pracovních operací se tak snaží zabezpečit svépomocí, ale na složitější výkony, jako jsou výškové práce či kácení či prořez dřevin, si zajišťují externí firmy.

Vysoká pohyblivost
Před rokem a půl si na údržbu veřejných ploch pořídili sekačku Walker MT 26. Jejím dovozcem je společnost Cime, s. r. o., Pelhřimov, a do Kostomlat se dostala prostřednictvím jednoho z jejích prodejců, firmy Fomex Team, s. r. o., ze Sojovic.
Jedná se o benzínový model sekačky s nulovou osou rotace. Pracovníci, kteří se strojem pracují, si nejvíce cení jeho vysoké manévrovací schopnosti a rychlosti (až 8 km/h). Poradí si s obtížně přístupnými plochami kolem stromů, značek a díky čelnímu uložení žací hlavy nenastane problém ani při sekáním pod svodidly.
Stroj americké výroby Walker, který si v Kostomlatech pořídili, je vybaven hydrostatickou převodovkou. Hlavní pojezdová kola jsou samostatně poháněna, zadní opěrné kolečko zaručuje stabilitu stroje. V nabídce je i varianta s rozšířenou zadní nápravou, kterou přivítají firmy pracující na výškově členitějších a náročnějších plochách. Sekačka je vybavena patentovaným systém rychlosti pojezdu, kdy se rychlost ovládá pákou po pravé ruce obsluhy a směr pojezdu je ovládán pomocí řídicích pák umístěných mezi nohama obsluhy.
Žací hlava má záběr 122 cm a výšku sečení je možno nastavit od 2,5 do 10,6 cm. Posečená tráva jde do zásobníku o objemu 355 litrů. Tato kapacita je podle Jiřího Jarolíma, který se strojem nejvíce pracuje, dostatečná. Na naplnění zásobníku je obsluha upozorněna zvukovým signálem a ten se mechanicky či hydraulicky vyprazdňuje pomocí vysokého zdvihu (až do výšky 170 cm) do přistaveného kontejneru. K jednoduššímu přesunu z jedné pracovní plochy na druhou je Walker vybaven centrálním zdvihem žací hlavy, který zaručí zvednutí žacího ústrojí.

Široká škála použití
A jak řekla místní starostka Mgr. Milena Hercoková: „Sekačka a její obsluha se přes léto nezastaví. Na sečení máme i jiné stroje, ale Walker je stále v zápřahu.“ Letní údržbou využití stroje nekončí. Nosič je možné vybavit shrnovací radlicí a rotačním zametacím kartáčem pro zametání či odstranění sněhu. Pro zájemce nechybí ani mulčovací hlava, aerifikátor či dvoustupňová sněžná fréza. Zajímavým příslušenstvím je štěpkovač, který se připojuje místo žací hlavy, přičemž zpracovaný materiál je opět dopravován do zásobníku stroje.
Vedle popisovaného univerzálního nosiče využívají v Kostomlatech traktor Honda, systém Tera a strunové sekačky. S péčí, především tou zimní, o místní komunikace jim však vypomáhá i místní zemědělská firma Dvůr, s. r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *