Na veletrhu zahájili sezónu

Jako symbolické zahájení letošní zemědělské sezóny pojala svoji expozici na veletrhu Techagro pelhřimovská firma Cime. Ze své široké nabídky představila „pouhých“ 16 strojů, ale šlo o zástupce všech značek tvořících její sortiment a především o některé zajímavé novinky.

Nový zemědělský traktor
Dlouholetým lídrem jsou v nabídce firmy Cime teleskopické manipulátory Merlo. Zůstávají jím i nadále, ale jejich statut se v letošním roce zásadně změnil. Nové zařazení do kategorie zemědělský traktor s teleskopickým ramenem je určitě dobrou zprávou pro ty, kteří se letos chystají k nákupu této mechanizace a chtějí využít financí z operačních programů.
Kromě nového již certifikovaného zařazení uvedla značka Merlo i technické novinky. Typ P 40.9 KT a P 40.9 byl vybaven odpruženou přední nápravou, která je konstruována na stejných principech jako ty, které se objevují u traktorů. Jde o otevřený hydraulický okruh, kam se podle potřeby dopouští nebo ze kterého se vypouští olej. Na podobném principu pracuje také aktivní odpružení ramene, které si mohli návštěvníci prohlédnout u traktoru Merlo P 33.7. Jak odpružení nápravy, tak ramene lze podle potřeby a náročnosti pracovních operací vyřadit z činnosti.
Orba v pohodlí
Značka Vogel&Noot představila devítiradličný nápravový otočný pluh Heros s multifunkční řídicí jednotkou easytronic a novou konstrukcí hydropneumatického jištění. Pluh je vybaven elektronickým čidlem s jehož pomocí je laserovým systémem naváděna první radlice do brázdy. Tažný prostředek tak nemusí jet v ideálním rovném směru a může se snáze vyhýbat překážkám a nerovnostem terénu. Obsluha má v řídicí jednotce easytronic k dispozici tři programy, ve kterých nastaví potřebné hodnoty a dále nemusí kontrolovat polohu pluhu. Ten pulzuje v rozmezí ± 30 cm. Navíc je vybaven bezpečnostními prvky (čidla na kloubech) a pokud by pracoval v takovém úhlu, kde hrozí jeho poškození (při otáčení), vrátí se zpět do původní polohy. Výhody systému easytronic ocení obsluha zvláště při práci na větších plochách.
Druhou novinkou firmy Vogel&Noot byl radličkový podmítač TerraMix 300 ST s prstencovým válcem Terrapack a elektrickým přísevem Rotordrill.
I další značky s novinkami
Přesný secí stroj Gaspardo Maestra MTI s pracovním záběrem 12 metrů je vhodný především pro setí cukrové řepy. Novinkou v jeho konstrukci byl pevný nosný rám se dvěma šestiřádkovými stroji. Je dostatečně robustní a splňuje požadavky pro nasazení při minimalizačních technologiích zpracování půdy.
Na nainstalovaných trenažérech si mohli zájemci za asistence profesionální obsluhy vlastnoručně osahat ovládací prvky čelních nakladačů Mailleux. Jejich modely byly vystaveny s kompletním vybavením s možností klasického nebo elektronického řízení. V expozici se objevily i nestandardní typy čelních nakladačů včetně malých vhodných do sadů a vinic.
Doplňkem sortimentu společnosti Cime jsou rakouské traktory Lindner, které nacházejí využití nejen v zemědělství, ale také v komunální sféře a technických službách.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *