20.11.2001 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabídka postřikovačů Allman

Není mnoho výrobců, kteří by nabízeli široké spektrum strojů na aplikaci pesticidů, aby vyhovovaly požadavkům farmářů. Jednou z velmi mála firem, které se jim přibližují je E. Allman and Co. Má sídlo ve Velké Británii, ale provádí servis klientům na celém světě.

Velké a výkonné postřikovače požadují velkopěstitelé obilovin, řepky olejky, leguminóz, cukrovky a brambor, avšak velikost není jediným parametrem, který zajímá uživatele. Nabízenými produkty jsou speciální stroje pro rychlou a nákladově efektivní aplikaci, při které se respektuje přísná legislativa zaručující bezpečnost řidiče, chránící sousední kultury a šetřící životní prostředí.
Na vrcholu řady postřikovačů Allman je nový zlepšený typ 2600 Tracker. Je to přívěsný model s výložníkem o délce 12 nebo 24 m. Je charakteristický dvojím samostatným potrubím pro ty farmáře, kteří vyžadují oddělenou aplikaci pesticidů a tekutých hnojiv. Tento model má rovněž speciální závěs umožňující dosáhnout menšího poloměru otáčení, což je ideální zejména pro pěstitele brambor a při otáčení na souvratích.
Allman pokračuje ve vývoji dobře zavedených postřikovačů řady Spray-King, zahrnující traktorem nesené modely s nádrží o kapacitě 200 až 800 litrů, autem nesené modely s nádržemi o kapacitách 300 až 600 litrů a přívěsné postřikovače na 600 až 800 litrů. Traktorem nesené postřikovače s nádržemi o objemech 200, 300, 400, 600 a 800 litrů dodržují koncepci tří nádrží. Jedna je na čistou vodu pro hygienické účely (mytí rukou apod.), druhá na čistou vodu určenou pro proplach potrubí a nádrže a třetí je hlavní nádrž na chemický roztok. Všechny modely nabízejí výběr čerpadel a výložníků o délkách 6 až 12 m s ručním nebo hydraulickým sklápěním směrem nahoru.
Pro malé plochy, skleníky, zařízení pro živočišnou výrobu apod. nemůže z hlediska pohyblivosti, manévrovací schopnosti a univerzálnosti nic překonat model Pedestrian Barrow Sprayer. Model CR125P má vymodelovanou nádrž ovlivňující příznivě těžiště a rozložení hmotnosti přes dvě kola na podvozku. To velmi usnadňuje práci s postřikovačem. Nádrž má kapacitu od 100 do 125 litrů. Membránové čerpadlo je poháněné spalovacím nebo elektrickým motorem, hadice je dlouhá 20 až 50 m, pneumatiky jsou turfového typu.
Kromě velkých traktorových postřikovačů a trakařových typů vyrábí Allman rovněž zádové postřikovače. Jsou to jednak spolehlivé a trvanlivé typy Allman A-16 a A - 21s ruční pákou pro aplikaci insekticidů, fungicidů a herbicidů. Nabízí rovněž zádový, ale motorový postřikovač. Je to model L80A s dvoudobým motorem C.7 o výkonu 3,7 kW. Vzhledem k vysoké výkonnosti,velkému průměru ventilátoru a za příznivých podmínek je záběr až 17 m. Model L80A je ideální pro aplikaci insekticidů a fungicidů v řádkových plodinách nebo stromovém porostu, popř. i ve sklenících.
Pro skleníky a sklady zemědělských produktů a budovy pro živočišnou výrobu nabízí Allman model Swingtec, který aplikuje malé a ultramalé objemy chemikálie. Dalšími výrobky Allman jsou aplikátory Grain Store Liquid Pesticide Applicator a Potato Storrage Applicator, které se používají k aplikaci pesticidů ve skladech obilního zrna a brambor. První aplikátor má jednofázový elektromotor o výkonu 1 kW, membránové čerpadlo, plnoprůtočný filtr, kalibrovaný průtokoměr a měřič tlaku. Chemický roztok se aplikuje l0 m dlouhou hadicí a jednou tryskou. Tento postřikovač dokáže za hodinu aplikovat 0 až 200 litrů chemikálie. Aplikátor pesticidů ve skladech brambor pracuje na podobném principu jenom s tím rozdílem, že má na ráhnu tři trysky pro ošetření brambor v plné šířce dopravníku. Tento aplikátor je ideální pro použití ve skladech brambor a pro široký rozsah produktů.
Little Atom je ultramaloobjemový systém postřiku lehkým zádovým aplikátorem „přátelským“ k uživateli. Vytváří kapičky v rozmezí od 20 do 60 mikronů a vrhá je do dálky až 7 m. Je poháněn elektromotorem o výkonu 1 kW na napětí 220 V. Nádrž má kapacitu 5 litrů. Jeho výkonnost je až 15 l. h-1. Hmotnost prázdného modelu je 3,5 kg. Je vhodný pro aplikaci velmi širokého spektra agrochemikálií (fungicidů, insekticidů, antiparazitických produktů a desinfektantů) ve sklenících, polyetylénových tunelech, stavbách pro živočišnou výrobu, drůbežárnách a ve skladech nejrůznějších produktů.

Inovovaný Matrot
Samojízdný postřikovač Matrot M24D je nyní k dispozici v provedení s dvou nebo čtyřkolovým pohonem. Kola jsou poháněna hnacími hřídeli spojenými přes převodovku s hydromotorem instalovaným před motorem postřikovače. Tento systém kombinuje výhodu schopnosti hydrostatického pohonu poskytovat nekonečný rozsah rychlostí s výhodami mechanické převodovky. Postřikovač je poháněn motorem Deutz M24D. Je vybaven vpředu neseným hliníkovým výložníkem o délce 24 až 30 m. Nádrž na chemický roztok má kapacitu 2200 nebo 2500 litrů. Cena začíná na 49 500 GBP v závislosti na vybavení. Převodovka umožňuje dosahovat rychlosti až 40 km . h-1.

Multidrive s postřikovačem 24 m

Sands Agricultural Machinery a Multidrive spojily své síly a začaly nabízet mechanicky poháněný samojízdný demontovatelný postřikovač na Novém Zélandu, v Austrálii a také v České republice. Exportní činnost začala po předvedení postřikovače loni na výstavě ve Smithfieldu. Systémové traktory Multidrive získávají na popularitě na světových trzích zejména kvůli své mechanické převodovce, umožňující dosahovat rychlosti až 50 km. h-1. Mnoho uživatelů musí provádět práce s traktorem na velkých plochách a na to je právě tento traktor jako stvořený. Jedná se především o chemickou ochranu rostlin, hnojení průmyslovými hnojivy a dopravu různých materiálů. Ve všech uvedených zemích je největší poptávka po modelu Multidrive 6200 s postřikovačem o záběru 24 m. Distribuce souprav traktoru s tímto postřikovačem bude probíhat prostřednictvím SAM Australasia.

Nové kabiny postřikovačů Case IH
Výrobce Case IH vybavil své postřikovače SP2500 a SP3000 pro příští sezónu novými kabinami, které významným způsobem zlepšují výhled řidiče. Kabina poskytuje řidiči velmi dobrý výhled dopředu i do stran. Sledování výložníku je usnadněno dvěma elektricky ovládanými zrcátky, které zobrazují vše kromě dvou trysek přímo za strojem.
Kabina samotná nepředstavuje jedinou změnu na uvedených modelech. Ovládací prvky jsou nyní rozmístěny s větším ohledem na ergonomické požadavky. Jsou instalovány na konzole na loketní opěrce, zatímco výška výložníku a jeho sklápění se ovládají tlačítky na joysticku. Case IH razí heslo, že na každou operaci má být jedno tlačítko. Používá osm tlačítek, z nichž jedno je na ovládání zvedání a spouštění výložníku, další na sklápění, jedno na ovládání jedné poloviny výložníku atd. Joystick se rovněž používá ke zrychlení nebo zpomalení hydrostaticky poháněného postřikovače.
Dalším významným rysem postřikovače je způsob řízení, kdy se při otáčení na souvrati používá čtyřkolové řízení, zatímco při postřiku řízení dvěma koly. Tento způsob lze naprogramovat. Oba modely mají motor Cummins o výkonu 112 kW a dvoustupňovou převodovku s hydromotory Poclain v kolech postřikovače. Postřikovač je vybaven systémem pro příjem signálů z družice RDS Pro Series 8000. Se standardní světlou výškou 1, 0 m (1,2 m je volitelná), nádržemi na čistou vodu, vestavěným tlakovým proplachovacím systémem, recirkulačním systémem a výložníkem o záběru 30 m jsou tyto postřikovače na trhu za 80 000 GBP.

Ze zahraničních pramenů vybral ing. Milan Šťastný
ÚZPI Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down