Nabídka rozmetadel se rozšiřuje

Amazone, tradiční výrobce zemědělské techniky, neustále rozšiřuje svoji nabídku ve všech skupinách strojů. Platí to i pro rozmetadla granulovaných hnojiv. Výrobce nabízí nyní šest ucelených řad rozmetadel: ZA-X, ZA-M, ZA-V, ZA-TS, ZG-B a ZG-TS. Z této nabídky si vybere každý, ať už soukromý zemědělec s výměrou pod 100 ha nebo velký podnik služeb.

Amazone přitom klade velký důraz na kvalitu ve všech směrech: přesnost aplikace, jednoduchost ovládání i dlouhá životnost.

Nejrychlejší vývoj zaznamenává samozřejmě oblast kvalitně vybavených rozmetadel, u kterých se předpokládá, že budou umět házet i velké dávky hnojiv do velkých vzdáleností a s velkou přesností. Přesnost dávky v celém záběru je dána řadou prvků. Dnes je již běžná automatická regulace záběru v klínech, přesné vypínání na souvratích a ve spojení s navigací se tak výrazně usnadňuje práce obsluhy. Přesto nemusí být rozmístění dávky rovnoměrné, když nebudeme mít homogení hnojivo o přibližně stejné granulaci. Výrobce však myslí i na tuto možnost a nabízí od letošního roku senzorový systém regulace rozmetacího obrazce pod názvem ARGUS.

Systém regulace rozmetacího obrazce Argus

Nad rozmetacím ústrojím je na každé straně záběru umístěno po 7 senzorech, které snímají „vějíř“ rozhozu. Mění-li se v průběhu práce kvalita hnojiva, může se to odrazit na rovnoměrnosti v rámci záběru a výsledkem jsou pak pruhy nedohnojené a přehnojené. Pokud senzory zjistí tuto změnu, zajistí přes elektronický systém změnu pozice hradítka nad rozmetacím kotoučem a tím se dosáhne správného přesahu obou „vějířů“.

Výsledek je jasný: rovnoměrný vývoj rostlin, žádné škody na porostu (= vyšší výnos) a nakonec i úspora hnojiva.

Jiří Kubík

Agrotec a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *