Nabízejí kompletní technologie

U každého nového stroje nejméně jedno vylepšení oproti jiným značkám, taková je filozofie při výrobě zemědělské mechanizace se značkou Pöttinger. A skutečně, také v expozici letošního ročníku Agritechniky se to novinkami jenom hemžilo. Netýkaly se pouze tradičního sortimentu strojů na sklizeň pícnin, ale zahrnovaly kompletní technologie včetně zpracování půdy a setí.

Pro orbu i minimalizaci
Pluhy již patří mezi obvyklé produkty, letos přišla firma Pöttinger s novými typy odhrnovaček pro orbu v různých typech půd. Co v sortimentu dosud chybělo, byly stroje využitelné pro minimalizační technologie zpracování půdy. Talířový podmítač Terradisc vyráběný v pracovních záběrech 2,5, 3 nebo 4 metry vzadu s různými variantami válců tuto mezeru zaplňuje. Průměr jeho disků je 510 mm, jejich součástí je uzavřené kuličkové ložisko v olejové lázni.
Nové typy secích strojů Terrasem se vyrábějí ve dvou variantách, pevné s pracovním záběrem tři metry (3000T) a sklopné čtyřmetrové (4000T). Stroj je ale od starších typů těchto secích strojů o 2,3 metru kratší a jako tažný prostředek postačí traktor o výkonu 120 respektive 160 koní. Disky jsou zaměnitelné za odvalovací radličky nebo secí stroj může pracovat bez pracovních orgánů. Packer válec je nahrazen pneumatikami. Má objem zásobníku 2400 litrů a rozdělovací hlava je integrovaná v zásobníku, což ji velmi dobře chrání proti vlhkosti a prachu. Stroj se vyrábí ve třech variantách výbavy. Linie profiline je vybavena ovládacím panelem, který je konstruován tak, aby jej bylo možno použít i při ovládání dalších strojů, např. samosběracích vozů nebo žacích strojů. Stroj se pohybuje po pozemku po osmi pneumatikách, při přepravě jsou využity pouze pneumatiky vnější se vzduchovými brzdami. Součástí stroje je nanometr na nastavení přítlaku botek (až 80 kg). Botky jsou chráněné proti vniknutí cizích těles.

Pro menší i velké podniky
Tažený diskový žací stroj Catnova 3100 T je v sortimentu výrobků značky Pöttinger také novinkou. Oproti typu 310, z jehož koncepce vychází, a která prošla určitým vývojem, má zesílené nápravy i rám, ale především středovou oj, proto umožňuje sečení zprava i zleva. Mačkač může být vybaven jak prstovým lamačem, tak mačkacími válci nebo shazovacím pásem dle podmínek sklizně. Precizní kopírování půdních nerovností zajišťují dvě silné pružiny uchycené v zadní části žací lišty. Denní výkonnost stroje se šesti disky se pohybuje okolo 30 hektarů a k agregaci je vhodný traktor s výkonem 100 koní.
Vysoce výkonný žací stroj Novacat 8600 se shazovacími pásy vyžaduje pro agregaci traktor s předním vývodovým hřídelem, další dva stroje jsou samostatně nesené vzadu. Shazovací pásy nejsou uloženy na žací liště, ale na samostatném rámu. Takže nedochází k negativnímu zatěžování závěsu žací lišty ani ovlivnění jejího kopírování terénu. Pohon pásu má vlastní hydraulický okruh a lze nastavit jeho zpětný chod. Odkládání na řádek je v případě sečení strojem Novacat 8600 variabilní. Lze vytvořit dva nebo tři řádky, jeden středový, ale možný je i plošný rozhoz.
Obraceč Eurohit 130 A pracuje s deseti rotory a má záběr 13 metrů. Přesto požadavek na tažný prostředek není velký, jistě postačí výkon 60 koní. Na každé straně stroje jsou namontována dvě čelní kopírovací kolečka. Pro dopravu jsou obě poloviny stroje hydraulicky přestavěny na přepravní šířku 2,9 m a pro spolehlivý transport dochází k automatickému zajištění čtyř kol.
Obracečem, který by se mohl hodně uplatnit na českém trhu, je Eurohit 61 NZ s šesti rotory a pracovním záběrem šest metrů. Ten není úplnou novinkou, několik kusů limitované série již bylo prodáno a velký zájem o něj mají jednak menší podniky, ale pracovní záběr šest metrů není nezajímavý ani pro ty s většími výměrami.
Největším dvourotorovým shrnovačem je Eurotop 881A s odkládáním na středový řádek a pracovním záběrem 8,60 metrů. Nejlepší využití najde s následným použitím výkonné řezačky, jelikož dokáže připravit dostatečné množství hmoty s minimálními ztrátami i znečištěním.
Lis na kulaté balíky s pevnou kombinovanou komorou Rollprofi 3300 L SC má sběrač široký 2,2 metru a velký důraz byl při jeho vývoji kladen především na dokonalé kopírování terénu. Proto je sběrač uchycen na středovém čepu, má pružinové odlehčení, pět řad prstů a vkládací váleček. Čtyřřadý vkládací rotor je vysoce dimenzovaný s možností zpětného chodu. Každý z 25 nožů má samostatné jištění, a to na dvou bodech. V přední části lisovací komory, která má šířku 1,20 m a průměr 1,25 m, je umístěno šest válců, v zadní části komory jsou řetězy s tyčovými unašeči. Lis má centrální mazání. Ovládání stroje zajištˇuje obsluha pomocí přehledného ovládacího panelu. Jako tažný prostředek lisu se doporučuje traktor o minimálním výkonu 90 koní.

Vozy v rozšířené nabídce
V prototypu se představila bruska nožů samosběracích vozů Robocut 4000. Nože se vyjmou a umístí do držáku. K vlastnímu procesu broušení nedochází na sucho, ale ve vodní lázni. Tak se zabrání nežádoucímu opotřebení nožů. Zařízení zároveň šetří čas a uplatnění najde především ve větších podnicích, v jejichž strojovém parku pracuje několik samosběracích vozů.
A samosběracích vozů se týkaly i další dvě novinky v expozici značky Pöttinger. Pro menší podniky je určen samosběrací vůz Euroboss s objemem 33 m³. Jeho rám není pevně svařovaný, ale šroubovaný, což výrobci umožňuje lépe reagovat na přesné konstrukční požadavky uživatelů a jednodušší je i jeho údržba a povrchová úprava všech dílů. Sběrač má pracovní šířku 1,8 m. Sběrací ústrojí je řešeno jako výkyvné s dvěma opěrnými stavitelnými koly zajišťujícími dobré kopírování terénu a čistý sběr. Vozy Euroboss mohou být vybaveny výkyvným nosníkem nožů. Šestnáct nožů s roztečí 43 mm je umístěno na horním nosníku, na spodním je jich 15. Obsluha ovládá všechny funkce stroje z kabiny panelem Power Control.
Hodně podobný velmi oblíbenému senážnímu vozu Jumbo je vůz Torro vyráběný v objemech 45 m³ a 51 m³. Má s ním řadu shodných konstrukčních prvků (nápravy, rám, nástavba). Proč tedy nový typ vozu? Důvody jsou dva. V minulých letech se našlo mnoho uživatelů z řad menších podniků, kteří si přáli zajistit takovou kvalitu řezanky, jakou dokáže připravit Jumbo, ale tento typ vozu pro ně byl zbytečně velký. Nebo nedisponovali ve svém strojovém parku dostatečně výkonným tažným prostředkem. Pro vůz Torro postačí traktor o výkonu 135 koní. Řezací ústrojí pracuje s 39 noži, ale tento typ vozu je o 30 cm užší než Jumbo s 45 noži, takže kvalita řezanky je srovnatelná. I zde slouží k ovládání panel Power Control.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *