Ve středisku Purkrábka, provozovaném zemědělským podnikem POMONA Těšetice a. s., uklízel hnojné chodby dlouhá léta smykem řízený nakladač. Tento způsob vyhrnování kejdy měl však nedostatky. Četnost úklidu byla nedostatečná a provoz nakladače nepřispíval k pohodě zvířat. Problémy vyřešila technologie robotického úklidu.
Od klasického vyhrnování…
Na Purkrábce, stejně jako ve stájích jiných zemědělských podniků, dlouhá léta vyhrnovali kejdu tradiční technikou. „Měli jsme upravený smykem řízený nakladač, který vyhrnoval chodby jednou denně. To nebylo ideální jak z pohledu četnosti vyhrnování, tak manipulace se skotem. Obsluha s nakladačem musela skot zvedat z ležiště a přehánět do kaliště a z druhé strany pak zase vyhánět od krmení do ležiště. Zvířata tak neměla potřebný klid. Bylo tedy nutné najít jiné řešení. Buď s využitím vyhrnovací lopaty, nebo nasadit roboty. Druhé řešení zvítězilo.
… k novým technologiím
Vedení společnosti POMONA Těšetice sleduje současné trendy v oboru a snaží se neustále modernizovat celý provoz, a zajistit tak nadstandartní péči chovaným zvířatům. Jedním z důkazů je systém robotizovaného úklidu stájí, který na Purkrábce instalovala zlínská společnost LUKROM, spol. s r. o. Díky rozsahu projektu se středisko Purkrábka stalo provozovatelem největšího počtu vyhrnovacích robotů na jedné farmě nejen v České republice, ale v celé Evropě.
Kompaktní pracant
„Inteligentní vyhrnovací robot MIROBOT 3.0, výrobek francouzské firmy MIRO, je schopen vyhrnovat na více hnojných chodbách, jak rovných, tak i zakřivených. Díky vedení zemního kabelu a možnostem nastavení jej lze snadno přizpůsobit všem typům budov a výběhů. Robot je kompaktní stroj vysoký pouhých 44 cm, široký 144 cm a dlouhý 153 cm. Shrnovací lopata, která může mít pracovní záběr od 2 do 5,5 m, je na konci osazena roztažitelnými křídly vysokými 22 cm. Flexibilní křídla usnadní průjezd oblouky a různě širokými chodbami. Robot vážící 1400 kg disponuje značnou tlačnou silou a dokáže bezproblémově shrnovat nejen kejdu, ale i chlévskou mrvu. Konstrukce robota je velmi jednoduchá, pod horním krytem z odolného plastu se skrývá dvojice akumulátorů 24V/135 A, dva motory, každý o výkonu 250 W a řetězy pohonu. Jednoduchá je i údržba, omezující se na čištění, promazání pojezdů a napnutí řetězů.
Celý článek vychází v červencovém Farmáři.*