06.05.2022 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nakladače nejen do živočišné výroby

Výrobci někdy dávají svým strojům jména, která evokují vlastnosti zajímavých zástupců z živočišné říše. Jde samozřejmě o vlastnosti, které by zákazníci mohli vnímat jako pozitivní. Příkladem mohou být malé kloubové nakladače Pitbull. Musím říci, že slovo pitbul ve mě evokuje jednak nebezpečnost, ale o to asi výrobci nešlo, dále však též sílu, houževnatost či vytrvalost. A tyto vlastnosti měl zřejmě výrobce spíše na mysli. Neb když se takový pitbul do něčeho zakousne, tak to jen tak nepustí.

Malé kloubové nakladače Pitbull zastupují na našem trhu oblíbený segment techniky, určený nejen do živočišné výroby. Z pohledu provedení jsou vyráběny ve dvou základních koncepcích pohonných jednotek. Jednak s elektropohonem a dále v klasické verzi se spalovacím motorem a hydrostatickým pojezdovým ústrojím.

Dvě výkonové verze

Pohonnou jednotkou klasické verze jsou čtyřválcové motory Kubota dodávané ve dvou provedeních, s výkony motorů 26 a 45 k. V obou případech se jedná o vznětové čtyřválce plnící emisní limit Stage V, avšak výkonnější verze má v označení přídavek CRT (Common rail, turbo) a disponuje funkcí Power Pack. Jde o elektronicky řízeného pomocníka, který funguje tak, že při zvedání ramene dochází ke zvýšení otáček motoru. Poté co je pohyb dokončen, jsou otáčky opět sníženy.

Jak je pro malé nakladače typické pojezdové ústrojí používá pohon kol obou náprav, kdy přední je pevná a zadní výkyvná a je koncipováno jako plynulé. V elektroverzi se používá elektromotor s regulací otáček u hydrostatické verze hydrogenerátor s hydromotorem.

Inching potenciometr

V ovládání pojezdového ústrojí nechybí ani „Inching pedál“. Do uvozovek jsem jej napsal záměrně, neb to není pedál, ale potenciometr, který výrobce umístil na ovládací joystick. Jeho otáčením může obsluha regulovat hydrogenerátor pojezdu a tím i dodávku oleje do hydromotoru a vyhnout se tak klasické vazbě mezi otáčkami motoru a rychlostí jízdy. Inching potenciometr má význam jak při nabírání materiálu, kdy jsou žádoucí vyšší otáčky motoru, avšak i nižší rychlost jízdy, anebo třeba pokud je nakladač osazen zametacím kartáčem. Pak je důležitý stabilní průtok oleje pro pohon kartáče, tedy i stabilní otáčky motoru, avšak je též nutné měnit rychlost jízdy. A to se může dít právě inching ovladačem.

Na první pohled se náhrada pedálu „točítkem“ zdá být nevýhodná, protože je třeba mít ruku na joysticku a zároveň s ním nehýbat, ale třeba v případě zametacího kartáče je vhodné jej dát do plovoucí polohy, při níž je joystick aretovaný, takže se nepohybuje, a stejně tak může být aretovaný pro dopravu, aby obsluha omylem nezvedla nebo nespustila rameno.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 6/2022.*

Ovládací prvky jsou jednoduché, práce s nakladačem tak není složitá. Součástí joysticku je i potenciometr, který nahrazuje Inching pedál, jenž známe z teleskopických manipulátorů s hydrostatickým pojezdem

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down