Nakladače nové koncepce

Zástupce nové řady čelních nakladačů předvedla na Zemi živitelce firma Quick. Tato řada vznikala několik let a letos se uvádí na trh. V této souvislosti se ve Švédsku otevřel nový výrobní závod s roční kapacitou 33 000 nakladačů vyráběných ve dvou směnách. Také český dovozce tak bude moci nyní v kratší dodací lhůtě uspokojovat své zákazníky (od roku 2006 by to mělo být do 14 dnů).

Nové nakladače odpovídají nejen současným požadavkům zákazníků, ale i současným traktorům na něž se agregují. Jedná se zejména o upínání a průběh sil přenášených na traktor.
Výrobce tak směle tvrdí že má nyní nejpevnější nakladač na trhu, který najde využití nejen jako nakladač ale i v lesnictví jako rampovač, nebo po osazení radlicí jako pluh pro údržbu silnic. Výložník je svařen ze dvou přeložených profilů ve tvaru písmene C z vysoce legované jemnozrnné oceli o síle 5 nebo 6 mm. Dalším zpevňujícím prvkem je přeplátování uchycení čepu s vyztužením. Hlavní čep má průměr zvýšen ze 40 na 70 mm, dorazová plocha byla zvětšena o 40 % a další čep opět o 40 %. Samozřejmostí je systém samo upínání a vertikální uložení upínání do rámu pro lepší přenos sil. Čepy jsou nyní vybaveny záklopkami, takže po namazání do nich nevnikají nečistoty.
Na první pohled nenápadným patentem je výkovek vyztužovací trubky, která je tvarovaná do oblouku a má navíc kvadratický průřez.
Dalším patentem firmy je centrální rozvaděč z nějž je olej přiváděn na všechny hydraulické válce stejně dlouhým vedením. Do rozvaděče lze doplnit elektricky přepínanou třetí i čtvrtou funkci. Všechno hydraulické i elektrické vedení je nyní schováno v rámu což nejen zvyšuje životnost, ale i zlepšuje viditelnost z traktoru například pro zapojení adaptéru. Do rámu bylo uloženo také tlumení rázů, které lze přepnout do třech poloh. Vypnuto/zapnuto a tlumení jen z jedné strany. Nová řada pokrývá široký rozptyl a to od 30 k , přičemž horní hranice není omezena (orientačně asi 200 koní). Rozšířen byl i sortiment pracovního nářadí.
Další novinkou, jenž byla představena již na jaře letošního roku byl manipulátor Dieci, který zaujme především svojí cenou. 1,6 mil u stroje s nosností 4,5 t a zdvihem 8 metrů je údaj na nějž většina konkurence nedosáhne.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *