Nakladače s osmdesátiletou tradicí

Po osmi letech se na výstavu Země živitelka vrátila společnost Arte Praha, která ve své expozici prezentovala čelní kolové nakladače Kramer. Německá společnost Kramer Werke GmbH vyrábí tyto stroje s unikátní technologií pevného rámu od 1,9 až po 8,5 tuny celkové hmotnosti, s objemem lžíce od 0,3 do 2,5 metrů krychlových. V nabídce má i řadu teleskopických nakladačů.

Podle manažera prodeje Aloise Pěkného mají stroje Kramer oproti menším, smykem řízeným nakladačům či větším kloubovým strojům mnoho výhod. Především díky technologii pevného rámu a natáčení obou náprav v sevření 2 x 40 stupňů nepoškozují povrch ani neničí pneumatiky, nemění těžiště a jejich užitečná nosnost zůstává stejná jak při přímém směru, tak při maximálním zatočení. Vzhledem ke svým rozměrům a hmotnosti jsou velice stabilní i ve velmi obtížných terénech. Zemědělci ocení i jemně odstupňované řady podle velikosti lžíce, hmotnosti a nosnosti.

Velké množství pracovního nářadí
Další výhodou zmíněné technologie je malý poloměr otáčení, vystavený model Kramer 280 o objemu lžíce 0,65 m3, což je dvojnásobný objem proti obdobným, smykem řízeným nakladačům, má radius otočení 2,5 m, přitom ho lze jednoduše převést na obyčejném kontejnerovém podvozku, neboť jeho celková hmotnost nepřesahuje 3,3 tuny. Obsluha ocení i to, že kabina a manipulační rameno umožňují dokonalý výhled na pracovní zařízení stroje i do jeho okolí. Komfort a přehled zajišťují volant a joystik, kterými se nakladač ovládá. Všechny stroje mají dveře z obou stran, což umožňuje jednoduchý vstup do kabiny.
Nakladače Kramer jsou standardně vybaveny hydraulickým rychloupínačem nářadí, který umožňuje rychlou výměnu jednotlivých adaptérů, aniž by obsluha opustila kabinu. Díky hydraulickému rychloupínači je možné používat nepřeberné množství přídavných zařízení, například frézu na siláž nebo na sníh, radlici na vyhrnování hnoje hydraulicky natáčenou na obě strany, smeták včetně skrápění a sběrače nečistot, stranově výklopnou lopatu, drapákovou lopatu či vidle na balíky.

Nakladač jako tank
„Hydrostatický pohon všech kol a velká světlost podvozku – v porovnání se smykem řízenými modely – zabezpečují vynikající průchodnost svažitým a bahnitým terénem a překonávání vyjetých kolejí od těžkých strojů či jiných překážek,“ tvrdí Alois Pěkný. Přední náprava je pevná, zadní výkyvná a i nejmenší modely mají uzávěrku diferenciálu.
Všechny stroje jsou homologovány ministerstvem dopravy na provoz po veřejných komunikacích, menší nakladače vyvinou rychlost až 25 km/h, větší pak až 40 km/h. U menších modelů používá výrobce japonské motory Yannar, u větších motory Deutz. Stejně jako hlavně u tanku lze i nakladače Kramer vybavit stabilizátorem pojezdu, který umožňuje ve členitém terénu velmi efektivní převážet materiál bez rozhoupání celého stroje. Firma Kramer předčila svou dobu i vzhledem svých výrobků, za nejhezčí design v oboru manipulační techniky získala několik mezinárodních ocenění.

Deset let na českém trhu
Společnost Kramer Werke GmbH. slaví v letošním roce již 80 let od svého založení a zároveň deset let úspěšné spolupráce se společností Arte, s. r. o., která na českém a slovenském trhu, zajišťuje nejen prodej nových strojů, ale také dodávky náhradních dílů a záruční i pozáruční servis. Pro zemědělce má společnost Arte připravenou i řadu finančních produktů, ať již leasingové financování, splátkový prodej, nebo úvěrové financování.
Na německém trhu zaujímají nakladače Kramer čelní místo v kategorii od 0,3 m3 do 1,5 m3. Podíl prodaných strojů se zvyšuje i v České republice díky akční ceně modelu Kramer 280, který je až do konce tohoto roku o 230 tisíc korun levnější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *