22.05.2014 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Perspektivní technologie v praxi

Zemědělský podnik ZAS Bečváry a. s. hospodaří na 4400 hektarech orné půdy v okrese Kolín. Z důvodu rozšiřování výměry a potřeby úspory času přešel již v devadesátých letech na bezorebnou technologii hospodaření. Od roku 1998 již neoře ani pod cukrovou řepu a v současnosti se pluhem zpracovávají pouze pozemky po sklizni kukuřice na zrno.

Zdrojem tahového výkonu jsou již od devadesátých let traktory Magnum firmy Case IH. Nicméně proto, aby bylo možné provádět důležité operace zpracování půdy včas, bez stresu, za optimálních podmínek, a tudíž kvalitně, si podnik v loňském létě pořídil čtyřpásový tahač Case IH Quadtrac 600 EP. A to spolu se strojem Simba SL 700 o záběru 6,7 m pro podmítky a základní zpracování půdy i výsev ozimé řepky.

Poté byl k tomuto traktoru pořízen ještě kombinátor na přípravu půdy před setím; výkonná příprava půdy je při zakládání porostů významná a zvláště na jaře hraje svou roli také šetrné působení pásových jednotek na půdu.

Traktor byl po zakoupení ihned uveden do provozu a na podzim stihl zpracovat celkem 3000 hektarů orné půdy (v jednosměnném provozu). Podle vyjádření manažerů firmy dělá nádhernou práci, pole je krásně srovnané. Kvalita práce je daná také bezproblémovým udržováním požadované pojezdové rychlosti pro optimální účinnost půdozpracujícího stroje. Spotřeba paliva při jarní přípravě půdy činila 6-7 l/ha.

Traktor Case IH Quadtrac 600 EP je osazen integrovaným navigačním systémem AFS AccuGuide značky Case IH, montovaným do traktoru již v průběhu výroby. To je výhoda jednak z důvodu nižších nákladů, ale také veškeré kabely a další komponenty jsou ukryté mimo volný prostor kabiny. Řidič má v loketní opěrce integrovaný monitor AFS 700 Pro, na němž navigační systém nastavuje a ovládá. Zároveň zde sleduje i informace z výkonnostního monitoru a mnoho dalších dat.

Potvrdil, že systém požadovanou přesnost na úrovni +- 4 cm dlouhodobě dodržuje. Po zaučení je jeho ovládání jednoduché. Výhoda spočívá v úsporách paliva, osiva, také času díky vyšší výkonnosti, ve snížených nákladech na opotřebitelné náhradní díly a v jednodušší práci s traktorem. Ten se se širokozáběrovým strojem může otáčet s vynecháváním několika jízd, což je pohodlnější, rychlejší a šetrnější způsob zpracovávání pozemků než při klasickém otáčení hned do následující souběžné jízdy. Monitor navigace navíc při práci vybarvuje zpracovanou plochu pozemku.  

Se systémem jsou pracovníci ZAS Bečváry velmi spokojeni a navigace Case IH či Trimble od společnosti AgriCS  u nich mají jednoznačně velkou perspektivu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down