Nechyběla ani manipulační technika

Důležitou součástí letošního Dne Zemědělce, který se konal v Hustopečích na jižní Moravě, byla přehlídka manipulační techniky, konkrétně obratných teleskopických manipulátorů, smykem řízených nakladačů a traktorů agregovaných s čelními nakladači. Návštěvníci akce tak mohli na vlastní oči vidět a posoudit přednosti osmi předvedených strojů, mezi kterými nechyběly ani absolutní novinky.

Moreau Agri, s. r. o. Předvádění manipulátorů a teleskopických nakládačů zahájil produkt společnosti Moreau Agri, s. r. o., manipulátor Manitou MLT 735-120 LSU (1). Tento dovozce nabízí široké spektrum strojů pro zemědělství i stavebnictví. Předvedený model se s dosahem sedmi metrů a zdvihovou kapacitou 3,5 tuny řadí do střední výkonnostní kategorie. V nejsilnější třídě jsou pak modely s nosností až 5 tun a výškou zdvihu až 9 metrů. Manitou MLT 735-120 LSU je vybaven motorem Perkins o výkonu 125 koní, a LowSenzingovým čerpadlem o výkonu 150 litrů za minutu. Stroj disponuje třemi možnostmi řízení, v prvním případě jde o pohon přední nápravy, za druhé je možný pohyb oběma nápravami, a třetím pohybem je tak zvaný „krabí chod“. Díky nízkému rozvoru kol má tento model velké kompaktní schopnosti. Disponuje velkou obratností, dosahem a stabilitou. Obsluha má z kabiny až 360stupňový výhled. S kleštěmi na hranaté balíky

Phoenix Zeppelin, spol. s r. o. Svou českou premiéru na letošním Dni Zemědělce v Hustopečích zažil zemědělský teleskopický manipulátor Caterpillar TH 407 (2), který představil prodejce stavební a zemědělské techniky Caterpillar a Challenger, společnost Phoenix Zeppelin, spol. s r. o. Tento model je vlaštovkou pocházející z nové série teleskopických manipulátorů, jež je vyráběna v novém výrobním závodě v Belgii. Manipulátor TH 407 patří do skupiny teleskopických manipulátorů s nosností od tří do pěti tun, a délkou zdvihu od 5 do 19 metrů. Jeho konkrétní nosnost je 3,7 tuny a dosah sedm metrů. Vybaven je motorem Caterpillar o výkonu 125 koní splňující emisní normu Tier 3. Manipulátor disponuje velmi dobrými manévrovacími vlastnostmi a všemi režimy pojezdu typickými pro tento druh strojů (řízení přední nápravy, krabí chod, řízení obou náprav). Jeho převodovka nabízí obsluze pět rychlostních stupňů vpřed a tři rychlostní stupně vzad včetně řazení pod zatížením. Konec teleskopického ramene je vybaven hydraulickým rychloupínáním, které zajišťuje snadnou výměnu pracovního nářadí. Návštěvníci Dne zemědělce mohli tuto obratnou novinku vidět v provedení s nakládací lopatou.

Agrotec, a. s. Hostitel celé akce, společnost Agrotec, a. s. návštěvníkům předvedla hned tři stroje. Nejprve to byl smykem řízený nakladač New Holland L 185 (3) agregovaný s vidlemi na kulaté balíky. Ten se s výkonem motoru 85 koní řadí do nejvyšší výkonové třídy a je vhodný i pro zemědělskou výrobu. Mezi jeho přednosti patří možnost rozložení hmotnosti na přední a zadní nápravu a to v poměru 60 : 40 procentům, a tak při zvedání ramene s nákladem nedochází ke změně těžiště stroje. Díky tomu také velice dobře zvládá jízdu i po prudkém svahu. Jeho maximální nosnost činí 1600 kg, dosah výložníku je 3,20 metrů.
Jako druhý vjela na předváděcí plochu novinka roku 2008, teleskopický manipulátor New Holland LM 5060 (4) s vidlemi na balíky, který měl na Dni Zemědělce také svou premiéru. S výškou zdvihu 7,10 m, nosností čtyři tuny a výkonem motoru 120 (nebo 135) koní se mezi teleskopickými manipulátory řadí do střední výkonové třídy. Stroj může být osazen buď zubovým čerpadlem s průtokem 135 l/min, nebo axiálním low sensingovým čerpadlem s průtokem 145 l/min. Díky speciálnímu uložení ramene je v porovnání se staršími modely nosnost tohoto nakladače o 20 procent vyšší. Velmi dobře je zde řešen prostor chlazení, neboť chladič je uložen v zadní části stroje za motorem. Efektivita stroje je zvýšena prodlouženým intervalem údržeb na 1000 a 2000 motohodin.
Jako třetí se návštěvníkům ukázal a předvedl čelní nakladač NH FL 120 MS (5), který směle rozšířil funkci traktoru NH T6010 Delta. Pro zájemce je určitě zajímavou informací, že čelní nakladač může být namontován na traktor již ve výrobním závodě. Na ovládacím joysticku je možné kontrolovat až deset různých funkcí. K dispozici je přitom velký výběr příslušenství pro zemědělské i komunální použití. Zajímavostí je, že montážní konzoly jsou zkonstruovány tak, aby nebyl omezen přístup při údržbě stroje ani výhled z kabiny řidiče. Představený čelní nakladač se vyznačuje těmito parametry: maximální nosnost ve spodním čepu činí 2300 kg, maximální výška v horním čepu je 4084 mm. Na Dni Zemědělce byly jeho pracovním nářadím kleště na kulaté balíky, se kterými velmi obratně manipuloval.

Agri CS, a. s. Prodejce techniky Case IH, společnost Agri CS, a. s. předvedla návštěvníkům dva stroje, teleskopický manipulátor Case TX 130.33 (6) a poté i traktor Case IH Maxum 110 s originálním čelním nakladačem Case LRX 1100 (7).
Teleskopický manipulátor Case TX 130.30 patří do nejnižší výkonové řady, kterou společnost do České republiky dováží, a je určen jak pro stavební, tak zemědělskou divizi. Na place předváděl svoje umění s drapákovými vidlemi a pochlubil se svým pozorovatelům úctyhodným výškovým dosahem 12,45 metrů a nosností 3,3 tuny. Model je osazen 4,5 litrovým motorem Case, a hydraulickým čerpadlem s průtokem 115 l/min. stroj je pro zemědělskou i stavební divizi.
Výhodou stroje je možnost příčného náklonu, což je využitelné zejména při práci ve svažitém terénu. Stabilitu stroje je navíc možné zvýšit zamknutím přední nápravy. Způsoby pojezdu jsou opět tři (řízení přední nápravy, krabí chod, řízení obou náprav), avšak je možné si vybrat ze dvou rychlostních variant, a to s maximální pojezdovou rychlostí 25 nebo 35 km/hod. V základní výbavě manipulátoru je nakládací lopata o objemu 1,2 kubíků.
Společnosti Agri CS, a. s. patřil také další adept na předvádění, traktor Case IH Maxum 110 agregovaný s originálním čelním nakládačem Case LRX 1100. Ten se vyrábí ve čtyřech provedeních na traktory o výkonu od 70 do 150 koní. V blízké budoucnosti by se však měly začít vyrábět v originálních barvách nakládače také na větší traktory. Nakládač se ovládá joystickem, který je zabudovaný v loketní opěrce sedadla traktoru. Standardní výbavou těchto nakladačů je vyrovnávání lopaty (či jiného příslušenství), aby nedošlo k naklápění nákladu. Samozřejmostí je rychloupínák pro rychlou a snadnou výměnu pracovního nářadí.

Some Jindřichův Hradec, s. r. o. Teleskopický manipulátor Geeni Terex Agrilift 737 (8) s výškou zdvihu 7 m, nosností 3700 kg, a dosahem 3,8 m představila společnost Some Jindřichův Hradec, s. r. o. Tento model je vybaven úsporným čtyřválcovým turbo dieselem Deutz o výkonu 100 koní. Automatické zapínání nářadí, průhledná kabina s výborným výhledem a řízení všemi směry jsou samozřejmostí. Společnost Geeni přestavěla svůj výrobní program, a tak je nyní společnost Some Jindřichův Hradec, s. r. o. schopna dodávat kompaktní stroje pro zemědělství, stavebnictví, v maximální verzí dosahu 22 m a nosností 6 t. Firma Geeni přitom deklaruje pětiletou záruku na veškeré mechanické díly, a dvouletou záruku na elektrohydrauliku a elektriku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *