Nechyběli ani letos

Společnost Pöttinger je známa svou neustálou činností v oblasti inovací vyráběné zemědělské techniky. To bylo patrné také na expozici společnosti Agrozet České Budějovice právě v Českých Budějovicích.

Především novinky značky Pöttinger popsal zástupce společnosti Agrozet, a. s., Ing. Petr Stuchlík, když předem uvedl působení společnosti. Ta dodává ucelený sortiment zemědělské techniky, tj. především traktory John Deere, Zetor, techniku Pöttinger a ještě širokou škálu menší komunální a zahradní techniky především jihočeským zemědělcům a ostatním společnostem. Prostřednictvím svých partnerů se pak podílí na dodávkách právě strojů značky Pöttinger po celém území republiky. Mimoto je Agrozet známý jako dodavatel opotřebitelných dílů v podstatě na jakékoli zemědělské stroje.

Z oblasti pícnin
Značnou prodejní potencí se podle Ing. Stuchlíka může pochlubit novinka letošního roku, a to konkrétně sběrací vůz Faro o objemu 63 a 80 m3. Ten je určen především pro sklizeň sena a slámy. Díky tomu je možné, aby vůz hmotnosti necelých 5 t disponoval celkovou hmotností 12 t. Samozřejmě, že seno a slámu není třeba krátit tak, jako senáž, proto je Faro 6300 a 8000 vybaveno pouze šesti jištěnými noži, které je samozřejmě možné zcela vyřadit ze záběru a sklízet materiál bez řezání. Pro dokonalé využití ložné plochy je vůz vybaven stropními profily.
Dalším zajímavým exponátem byl známý senážní vůz Jumbo, ovšem vybavený osmikolovým podvozkem – o který projevují zájem i čeští zemědělci. Takto vybavený vůz se hodí především na podmáčené a málo únosné pozemky. Podvozek s hydraulickým odpružením udržuje neustále stejnoměrný odstup od ložné plochy, takže je díky tomu vhodný také na svažité pozemky.
Naprosto žhavou novinkou, která bude také tahákem letošní Agritechniky v Hannoveru je zavěšení čelně neseného rotačního žacího stroje Nova Cat pod názvem α – motion. Zásadní změnou je to, že původní závěs kopíroval terén spolu s čelními rameny traktoru, tzn. spolu s žacím strojem se pohyboval také závěs a ramena, tj. určitá hmotnost navíc. Nový závěs je nyní včetně ramen zafixován a čelní žací stroj se pohybuje na paralelogramu nadlehčován vinutými pružinami. Pro zvedání slouží vlastní hydraulický válec. Toto řešení umožnilo lištu vybavit také nájezdovou pojistkou, která při najetí na překážku umožní vyklonění lišty obdobně jako to známe u vzadu nesených lišt. I nadále je možné objednávat lištu samostatně, nebo s prstovým či válcovým kondicionérem. Ty je možné snadno ze stroje demontovat či vyměňovat.
Mimo pícniny se Ing. Stuchlík zmínil ještě o dvou strojích značky Pöttinger, které mají poslední dobou úspěch. Jedním z nich je obraceč píce Eurohit 81 N o záběru 8,1 m, který je oblíben díky možnosti zkrácení závěsu tak, aby jej zvládly i lehčí traktory. Druhým strojem je Terradisc. Tento talířový podmítač se samostatně uloženými talíři o záběru 3 – 6 m si také postupně hledá své zákazníky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *