27.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejen krmné vozy

Historie firmy Cernin s. r. o započala v devadesátých letech minulého století výrobou vertikálních míchacích krmných vozů, které posléze doplnily i další míchací systémy, vybavení pro kompostárny a bioplynové stanice nebo pojízdné provozní nádrže.

Krmný vůz cernin s vykusovací lopatou
Krmné vozy Cernin mohou být doplněny různými systémy pro nakládání krmiv

Od zahájení výroby dodala firma Cernin na domácí trh více než 800 ks míchacích krmných vozů, ale mnohem více jich bylo určeno na export a to do všech zemí Evropy. Proč? Vstoupila totiž na světový trh v době, kdy většina výrobců používala horizontální systém míchání s vícero šneky, vyšší energetickou náročností a též vyšším rozmělňováním krmiva, které je při přípravě směsné krmné dávky žádoucí u dlouhostébelných materiálů, avšak nikoliv v případě siláže a senáže. Použití vertikálního systému míchání tak řadě zemědělců vyřešilo problém s přílišným zkracováním délky vlákniny, které není výhodné pro správnou funkci trávicího systému přežvýkavců.

Jednoduché a výdržné

Stroje značky Cernin si zákazníci oblíbili pro jejich jednoduchost, spolehlivost a dlouhou životnost bez potřeby náročné údržby. Čeští chovatelé také oceňují dostupný, levný a rychlý servis domácího výrobce. Výhodou je též individuální přístup. V řadě případů se vozy upravují podle konkrétních potřeb zákazníka.

Jedná se především o systémy nakládání. Klasické krmné vozy s vertikálními míchacími šneky totiž bývají závislé na plnění s využitím nakladačů. Platí to i pro vozy Cernin, ale ne pro všechny. Některé modely mohou být na přání doplněny o vlastní nakládání hydraulickou rukou s vykusovačem, nebo frézou. A klasikou nemusí být ani vyprazdňování, protože firma Cernin ke svým vozům nabízí též možnost metacího kola pro zastýlání slámou do vzdálenosti 20 i více metrů.

Přehršle doplňků

Vozy Cernin mohou být dodávány v provedení od nejjednoduššího stroje bez váhy a dopravníku až po úplné vybavení s elektromagnetickým ovládáním všech funkcí. Zajímavým příslušenstvím může být také patentované a odnímatelné vakovací zařízení, které umožňuje vlastní výrobu vaků s kukuřičnou siláží, nebo senáží.

Vyráběné velikosti krmných míchacích vozů se pohybují od 4 do 30 m3, ale pro bioplynové stanice se vyrábí tříšnekové míchací vany, které pojmou až 60 m3. V portfoliu jsou jednošnekové nebo dvoušnekové tažené míchací krmné vozy, a ve spolupráci se zahraniční firmou se připravuje nabídka i moderních kvalitních samojízdných krmných míchacích vozů ve všech požadovaných kubaturách.

Kromě již zavedených krmných vozů se v mateřském závodě v Budišově nad Budišovkou vyrábí také dezintegrátory (homogenizátory) pro bioplynové stanice, pojízdné nádrže na naftu a tzv. mobilní kompostárny pro efektivní zpracování biologických odpadů.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 10/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down