Nejen osvědčené, ale hlavně nové stroje

Dvacátý leden byl vyhrazen Dni otevřených dveří Gomselmaš. Tak jako každým rokem v podobném datu vyráží autobus do Běloruska, aby se potenciální zákazníci mohli podívat, jak vypadá výroba sklizňové techniky u našich východních sousedů. Ale ještě předtím, než zákazníci vyjedou, je připravena ukázka techniky v prodejním a servisním středisku ve Smidarech, kde cesta začíná.

Letos pořadatelé připravili pěkné ukázky a mezi nimi řadu novinek. Tou jistě největší byla sklízecí mlátička Palesse GS16, která reaguje na požadavek trhu po strojích s vyšší výkonností a tak, ač konstrukčně vychází z modelu GS12, je koncipována na vyšší průchodnost a místo klávesového vytřásadla používá dva rotační separátory. Podrobnější informace o tomto novém kombajnu přineseme v samostatném článku.

 Nová „ájednička“

 Další zajímavou novinkou byla sklízecí mlátička Palesse GS12 A1, která byla představena v loňském roce. Ta vychází z osvědčeného modelu GS12. Místo klasického mláticího ústrojí využívá tříbubnový systém s urychlovacím bubnem, který je předřazen bubnu mláticímu. Mláticí plocha dosahuje 2,39 m2. Zbytkové zrno je z hrubého omlatu oddělováno na pětiklávesovém vytřásadle se sedmi přepadovými stupni (plocha vytřásadla činí 6,15 m2), jemný omlat putuje na dvojici žaluziových sít s plochou 5 m2. Vyčištěné zrno je ukládáno v zásobníku s objemem 9000 l, z něhož je do odvozního prostředku vykládáno rychlostí 80 l/s. Standardní výbavou je obilní žací adaptér se záběrem sedm metrů, na přání je možný adaptér devítimetrový. Pro sklizeň kukuřice je v nabídce šesti- nebo osmiřádek.

Pohonnou jednotkou je šestiválcový motor Mercedes-Benz o jmenovitém výkonu 330 koní. Pro dosažení platného emisního limitu využívá systému SCR. Pohon pojezdových kol je hydrostatický, v základu je přenášen pouze na kola přední nápravy, za přípatek je poháněná i zadní náprava.

Kabina obsahuje klasickou výbavu ovládacími prvky, včetně informačního a řídicího monitoru, klimatizace a topení. Nechybí systém automatického přednastavení sklízecí mlátičky podle typu sklízené plodiny.*

Celý článek naleznete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *