10.07.2015 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejstarší výrobce pluhů na světě

Švédský výrobní závod na výrobu pluhů v Överumu je položen v krásné krajině uprostřed lesů a jezer, asi 350 km jižně od Stockholmu. Při naší červnové návštěvě připomínala továrna spíše lázeňský komplex, který nenásilně zapadá do okolního přírodního prostředí. Nikde žádný kouřící komín či hluk, jen zurčící potok protékající pod některými halami spojující horní a dolní jezero. Neznalý návštěvník by jen těžko uvěřil, že za zdmi toho komplexu se nachází moderní strojní výroba.

Již zmíněný potok byl jedním z důvodů, proč tady v roce 1655 založili holandští a belgičtí imigranti, konkrétně De Trij se svými přáteli, továrnu na výrobu kanónů. Voda tehdy poháněla buchar a jiné pracovní nástroje. Dalším důvodem byl výskyt železné rudy a třetím pak dostatek dřeveného uhlí, které pro továrnu pálili okolní farmáři. O necelých 200 let později začali v Överumu vyrábět pluhy a toto rozhodnutí pak proslavilo švédskou továrnu na celém světě.

Pro pluhy Överum je charakteristická vysoká kvalita, dlouhá životnost a technická vyspělost. Za těmito vlastnostmi se skrývá nejen vyhlášená švédská ocel (více v Zemědělci č. 28), ale i konstruktéři firmy, kteří vždy udávali trendy ve vývoji pluhů. Svědčí o tom řada světových prvenství: v roce 1928 byl v Överumu zkonstruován první tažený pluh za traktor, o necelých dvacet let později zde vyrobili první nesený pluh na světě do tříbodového závěsu traktoru, koncem 50. let tady spatřil poprvé světlo světa otočný pluh, o deset let později byla firma Överum první, kdo vyrobil pluh s krokovou změnou pracovního záběru a v roce 1968 zkonstruovala jako první na světě pluh s plynohydraulickým, „nonstop“ jištěním orebních těles.*

Celou reportáž z výrobního závodu Överum naleznete v Zemědělci č. 29.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down