Největší mlátičky prošly užitečnými úpravami

Sklízecí mlátičky New Holland se u nás těší velké oblibě. Do určité míry na tom má podíl série TX, nezničitelný stroj s dlouhou životností. Od devadesátých let výkon motoru, rozměry i průchodnost hmoty u těchto strojů značně narostly a symbolem pro maximalizmus se stala série CR. V České republice se výborně uplatňují i největší modely CR 10.90, protože dokážou naplno využít krátké období s vhodnými podmínkami pro sklizeň porostů na velkých výměrách. Avšak v letošním létě se proháněl po poli i stroj, který se od všech dosavadních odlišuje – jedná se o prototyp inovované řady CR.

V luxusní prostorné kabině (zatím) neseděl za řízením žádný zákazník, ale zástupce společnosti Agrotec, která tento stroj s dočasným označením Brebuild provozovala v testovacím režimu. Za letošních podmínek jej nečekala žádná lehká práce – proměnlivé porosty, často silně polehlé, které zvyšují energetickou náročnost práce i namáhání všech konstrukčních celků mlátičky. Na první pohled patrná změna – lakování žlutou barvou celé mlátičky – má stroj více prosvětlit, takže i při práci například za tmy je lépe vidět. A to i do prostoru zásobníku zrna.

Prostorná komfortní loketní opěrka zůstává zachovaná. Přibyla ale na ní tlačítka pro ovládání nových funkcí. Tak především si obsluha z kabiny může plynule měnit nastavení lopatek, které po celé délce obepínají oba rotory. Tím si zároveň volí intenzitu vytírání zrna, protože ta je v závislosti na druhu sklízené plodiny odlišná. Například u ozimé řepky postačuje většinou intenzita nízká, a vhodným nastavením se snižuje energetická náročnost výmlatu.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 10/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *